Hlavička, borec, frajer a sympatický alkoholik. Čitatelia ho majú radi a toto si o ňom môžete prečítať napríklad na jeho českom profile na Facebooku. Dokonca jeho fanúšikovia jazdia na výlety do miest, ktoré sa v knižkách objavujú. Celkom ako na Baker Street.

Keď však na webe nájdete jeho údajnú podobizeň, môžete byť sklamaný. Každý si ho predstavuje po svojom. Jasné však je, že je vysoký, atletickej postavy, s modrými očami a veľkým nosom. Za majstrovské dielo považuje film Hviezdna pechota. Statočné srdce s Melom Gibsonom je podľa neho totálny prepadák. A rád si pustí rockové piesne.

Už desať dielov

Severské detektívky letia a ich momentálne najslávnejší hrdina sa volá Harry Hole. Nórsky spisovateľ Jo Nesbo o ňom píše už od roku 1997. Odvtedy sa aj v našich kníhkupectvách dá kúpiť desať dielov popisujúcich strhujúci život detektíva z Osla. Posledný s názvom Polícia ovládol slovenské rebríčky predajnosti v úvode minulého roka.

Harry Hole sa špecializuje sa na sériových vrahov. Za tých osemnásť rokov sa ich zrejme v Nesbových knižkách objavilo príliš veľa aj na nórske pomery, ale inak sú tieto detektívky zaujímavé najmä svojou uveriteľnosťou. Ak teda beriete ako fakt, že Harry má sedem životov, je predsa hrdina.

Najzaujímavejšie na celej sérii je okrem zručnej práce s príbehom jej spoločenský presah. Úvodný diel sa odohráva v austrálskom Sydney v komunite homosexuálov, tretia časť paralelného príbehu začína na ruskom fronte počas druhej svetovej vojny. Nóri tam bojovali po boku Nemcov.

Práve pasáže, v ktorých sa autor vyrovnáva s fašistickou minulosťou či súčasnosťou svojej krajiny patria k najvydarenejším z celej série. Cez príbeh jedného z Nórov, ktorý uveril Hitlerovi, ponúka odpovede aj na závažnejšie otázky, ako len kto je práve detektívom prenasledovaný vrah.

Nesbov Hole je vlastne podobný všetkým ostatným úspešným knižným detektívom. Je tak trochu sociopat s neurovnaným súkromným životom, ktorý sa trápi s problémami s alkoholom. Je nespoľahlivý a pravidlá si pravidelne ohýba, ako mu to vyhovuje. Dobre sa vie biť a za opaskom má revolvér. Nesbo sa určite inšpiroval inými hrdinami minulosti, ale nevadí to. Príbehy rozšíril o spoločenské pozadie a to robí detektívky zaujímavými.

„Dosť sa vyvíjal. Myslím, že sa najskôr zmenil z nevinného chlapa s problémami na chlapa, ktorý nielen vyriešil niekoľko zločinov, ale aj sám nejaké spáchal,“ hovorí spisovateľ pred načapovaným pivom vo videu zverejnenom na youtube.

Hoci postupom času pridáva strhujúce scény, Nesbo dal Harrymu tú správnu príchuť a ak máte radi detektívky, je veľmi pravdepodobné, že si ho zamilujete.

Pomáha to najmä v situáciách, keď je detektív lepší ako príbeh samotný. Autorovi odpustíte aj to, že občas jasne vidieť systém, ktorým pracuje a príbeh stavia. Nikdy to však neskĺzne do systému akým napríklad písal Dan Brown Da Vincho kód, keď je dopredu jasné, kam sa príbeh vyvinie.

Nesbo síce pravidelne nechá Holeho zápasiť s drogovými dílermi či psychopatmi ako to robia aj iní spisovatelia, každá z desiatich kníh má však kúsok dopredu nečakaného rozmeru.

Podobá sa na autora

„Často sa ma pýtajú ako veľmi je tá postava autobiografická. V rozhovoroch k prvým knihám som hovoril a aj som to tak myslel, že Harry je vymyslená postava a nijaká podobnosť medzi mnou a ním neexistuje. V priebehu rokov som si však uvedomil, že to nie je pravda. Ja a Harry sme si oveľa viac podobní, než som si myslel,“ hovorí Nesbo.

Zaujímavé sú aj v knižkách sa pravidelne objavujúce sa odkazy na predchádzajúce časti. Sériu však nemusíte čítať v poradí ako ju autor napísal. Naopak, dočítate tú aktuálnu a radi sa vrátite do obchodu. K tej predošlej časti vás privedie zvedavosť.

Ak však deviata časť končí takmer jasnou smrťou, zvedavosť vás privedie aj k desiatke. Dobrou správou je, že Harry nezomrel a Nesbo sľubuje aj ďalšie prípady.

Dokonca možno aj film, hlavnú postavu by mohol stvárniť podľa spisovateľovho názoru Nick Nolte. Najskôr však sériu zakončí na papieri či v čítačkách, až potom sa začne nakrúcať. Príbeh nechce nijako vyrušovať.