ŽENEVA, BRATISLAVA. Nie sú to Spojené štáty, veľké európske krajiny či Škandinávia. Je to trojmiliónová Jamajca, kde firmám šéfuje alebo ich vlastní najviac žien: 59,3 percenta.

Je to najviac spomedzi 106 krajín sveta, ktoré zmapovala Medzinárodná organizácie práce (ILO) vo svojej najnovšej januárovej štúdii. Na druhom mieste je Kolumbia, kde je 53 percent šéfok alebo vlastníčok firiem a tretia je Svätá Lucia s 52,3 percentami.

Z európskych krajín má najlepšie umiestnenie Bielorusko na šiestom mieste so 46,2 percenta a za ním je Litva so 45,7 percentami.

Slovensko je na 55. mieste

Spojené štáty sú pätnáste so 42,7 percentami, Kanada je na 43. mieste (36 percent) a Veľká Británia skončila na 49. mieste s 34 percentami žien, ktoré vládnu firmám.

Slovensko skončilo medzi 106 krajinami na 55. mieste a žien, ktoré firmu vlastnia alebo ju vedú je u nás 33,1 percent.  Pred nami skončila Rwanda, Kuba i Švajčiarsko, ale aj susedné Poľsko či Maďarsko.

Na konci rebríčka je Alžírsko (4,0 percenta žien), Pakistan (3 percenta) a Jemen (2,1 percenta žien).

Ovládajú malé firmy

Hoci ženy dosahujú vyššie vzdelanie ako muži, podľa štúdie ovládajú len necelú tretinu firiem. Väčšinou ide o malé podniky. Menej ako 5 percent žien majú funkciu generálnych riaditeľov vo veľkých svetových firmách.

Riaditeľka organizácie ILO Deborah France-Massin hovorí „o dlhej ceste, než sa dosiahne skutočná rovnosť žien a mužov na pracovisku, a to najmä pokiaľ ide o pozície vo vrcholovom manažmente.“

Štúdie však ukazujú, že počet žien na vedúcich pozíciách stúpa. V takmer 80 percentách krajín podiel žien od roku 2000 narástol, v 23 krajinách je to nárast o 7 percent.

Medzinárodná organizácia práce cituje z viacerých štúdií, ktoré ukazujú, že nárast žien na trhu práce podporuje hospodársky rast a konkurencieschopnosť. Firmy, ktoré majú ženy vo vedúcich pozíciách, finančne prosperujú.