Pri troch deťoch vyplní logistika okolo narodeninových osláv nezanedbateľnú časť školského roka. Tri naše párty a asi tridsať iných, na ktoré sú naše deti pozvané.

Takmer každý deň niektoré dieťa vytiahne z aktovky pozvánku na narodeninovú oslavu. Ukladám ich v chronologickom poradí do plátenného vrecka visiaceho pod kalendárom v kuchyni, zapisujem dátumy a časy do kalendára, odpovedám rodičom oslávencov a každý piatok chodím do hračkárstva pri práci a vyberám spoločenské hry, legá a encyklopédie dinosaurov a vesmíru. Manžel cez víkendy rozváža deti na oslavy a z osláv.

 

 

Myšlienkami sa často vraciam do môjho detstva, k čajovým párty s dvoma dievčatami od susedov, ktoré sme na oslavu pozvali. Mama spravila šípkový čaj, zaliala ho do veľkého porcelánového čajníka, osladila, ochutila citrónom a servíroval sa do červených šáločiek s bielymi bodkami. Upiekla orechovo-čokoládovú Mária tortu a z vitríny vytiahla dezertné tanieriky s namaľovanými motívmi rôznych druhov ovocia. A bola párty.

Medzi dvoma prstami, ako dospelé, sme držali malé šálky, pili čaj, rozprávali sa v sviatočných šatách a chodili za mamou do kuchyne po dupľu torty.

Doba sa mení. Narodeninový porcelánový servis nahradili umelohmotné taniere a poháre. Obrázok ovocia na tanieri vystriedali mená detí napísané fikskou, kreslá malej panelákovej obývačky zase nafukovacie hrady. Úlohou rodičov je, aby sa deti nenudili a tak sa pretekajú v originalite narodeninových osláv. Syn mi podáva pozvánku na narodeniny v krytom bazéne. Priniesť plavky, uterák, kúpaciu čiapku. Vysvetľuje mi, že tortu budú jesť zababušení do uterákov pri bazéne.

Ukladám ju k pozvánkam na strieľanie laserovými pištoľami v hlučnom preplnenom centre Cosmic Laser, na hranie sa na 1000 metrov štvorcových v klimatizovanom centre Fun Academy, karting, lozenie, skákanie, plazenie na obrovských preliezkach v centre Accrochats, Bowling, Legoland. Pri tých najmenších deťoch si niektorí rodičia prenajmú  šaša na celé poobedie, niektorí poníka do záhrady.

Farmy v okolí Paríža, parížske múzeá, akvárium, klziská, cirkusy, kiná, kuchárske ateliéry, športové kluby, všade sa robia narodeninové párty. Aj pod indiánskymi stanmi pri Seine.

 

 

Deti nevedia, čo od radosti. Pretože ani ich rodičia nevedia, čo od radosti.

Vyšla som na posmech, keď som sa kolegyniam v práci posťažovala, že 240 eur za dve hodiny v Cosmic Laser mi príde dosť drahý a zbytočný špás. Vyskočili na mňa, že veď tvoj syn má narodeniny len raz do roka a chuďáčik, veď si ten Cosmic Laser zaslúži. So smiechom dodali, že nevďačná matka, len pekne zarezervuj v Cosmic Laser, veď doma sa aj tak budú nudiť a akurát ti obrátia dom hore nohami.

Kapitulujem a smutne pripúšťam, že čajová párty s bodkovaným servisom sa už nenosí. Tortu upečie aj plavčík na bazéne, aj pištoľníci v Cosmic laser, aj na bowlingu ju upečú. Na pohároch a tanieroch nezáleží. A deťom je v podstate jedno, že tá bazénová torta je chuťou na míle vzdialená od torty podľa receptu, ktorý sa už niekoľko generácií v rodine posúva.

A ak chcem uchrániť dom od akčného behania tlupy desaťročných detí, seba oslobodiť od permanentného upozorňovania, že našu spálňu musia z hry na schovávačku vylúčiť, že s loptou sa vo vnútri nehrá, že hádzanie tenisových loptičiek v blízkosti vitrín nie je dobrý nápad, že po schodoch sa neuteká, tak aj ja vypíšem šek do Cosmic Laser.

 

Ďakujeme, že ste článok dočítali až do konca. V tejto chvíli už pripravujeme ďalší. 

 

Spoplatnené s PlatbaMobilom.sk.