BRATISLAVA. Národné lesnícke centrum (NLC) po siedmich rokoch vyplatilo bývalej kontrolórke Ľubici Lapinovej náhradu mzdy za to, že s ňou nezákonne ukončilo pracovný pomer. TASR o tom informovala Katarína Žitniaková z organizácie Via Iuris, ktorá spolu s Alianciou Fair-play v roku 2014 Lapinovej udelila ocenenie občianskej statočnosti Biela vrana.

 

 

Lapinová čakala roky na mzdu

O tom, že výpoveď je neplatná, rozhodol Krajský súd (KS) v Banskej Bystrici už v roku 2016. V konaní však nepokračoval. "Čakal na rozhodnutie Najvyššieho súdu SR, hoci to nie je jeho povinnosť. Po rozhodnutí Najvyššieho súdu SR, ktorý opäť potvrdil nezákonnosť výpovede, NLC konečne uznalo nárok pani Lapinovej na náhradu mzdy a po vzájomnej dohode jej bola mzda vyplatená," priblížila advokátka Kristína Babiaková, ktorá spolupracuje s Via Iuris.

 

Lapinovú prepustili, keď upozornila na nezrovnalosti

Podľa organizácie Lapinovú NLC prepustilo po tom, čo upozornila na nezrovnalosti pri verejnom obstarávaní v známej kauze Forestportal. Ako dôvod uviedlo nadbytočnosť, hoci bola v tom čase jedinou kontrolórkou. Súd tiež neskôr upozornil na to, že na výpoveď nedali súhlas odbory. Bývalý zamestnávateľ tiež na Lapinovú podal dve trestné oznámenia, ktoré boli neskôr zastavené ako bezdôvodné.