NEW YORK. Renomovaná dizajnérka kabeliek Judith Leiber dnes zomrela vo veku 97 – len niekoľko hodín po svojom manželovi, umelcovi Gersonovi Leiberovi (97). Obaja zomreli vo svojom dome v East Hampton  neďaleko new Yorku.  Denníku New York Times to potvrdil hovorca páru.

 

 

Leiber sa narodila v roku 1921 v Budapešti. Jej rodičia chceli, aby sa stala chemičkou a šla v stopách príbuzného, ktorý vyvinul pleťový krém. V roku 1939 ju preto poslali na štúdiá do Anglicka, ale druhá svetová vojna plány židovskej rodiny zmenila. Vrátila sa do Maďarska, kde sa ako židovka mohla zapísať do remeselníckeho cechu. Začínala s umývaním podláh, neskôr šila, po vojne začala doma s výrobou kabeliek. “Hitler ma doviedol do biznisu s kabelkami," povedala neskôr Leiber.

Označovali ju za umelkyňu vo svojom obore, jej kabelky sa brali ako umelecké diela. Nosili ich hviezdy ako Greta Garbo, Diana Ross, ale aj Hillary Clintonová.

 

Jennifer Lopez s kabelkou od Judith Leiber.  Foto - judithleiber.com

 

V roku 1946 sa Leiber vydala za maliara a sochára Gersona Leibera. Diela manželov boli vystavené v mnohých múzeách a galériách, vrátane Museum of Art v New Yorku. Leiberová tvorila päť kolekcií ročne v 100 vzoroch. Inšpirovali ju maľby, diela v múzeách, artefakty a príroda. Jedna z jej najobľúbenejších kabeliek mala tvar slimáka, inú vyrobila zo starožitnej prikrývky a zdokonalila kúskom farebného lesku.