Obdobie jesene a predvianočné obdobie sa vo svete kyberkriminality stretáva s fenoménom väčšieho zúfalstva. Jednak na strane ľudí, finančnej situácie, uvedomovania si nedostatku počas Vianoc, túžba po naplnení očakávaní. Ale je to aj zúfalstvo podvodníkov ktorí vynakladajú mimoriadne úsilie v kreativite a spôsoboch, ako toto obdobie využiť. Do tretice je to zúfalstvo množstva obetí, ktoré podvodníci okradli o malé aj veľké sumy. Len malá časť obetí prizná, že naletela, dokáže o tom informovať políciu, či blízkych, alebo vie, ako postupovať.

Každoročne sú vo veľkej miere populárne podvodné Facebook súťaže, v ktorých jednoduchý zdieľaním má ísť o šancu vyhrať auto, sedačku, chladničku, prípadne iný drahý spotrebič. Každý túži niečo vyhrať, vylepšiť domácnosť niečím novým, alebo sa voziť na novom. O to viac, ak nemá ani to staré. Podvodníci vedia, že nálady sa koncom jesene u ľudí zmenia, môže sa znížiť ostražitosť a opäť sa stretneme s príbehmi ľudí, ktorí sa pre nepozornosť nechali okradnúť. Častou obeťou sú pritom ženy.

Jesenný a vianočný trend v podobe Facebook súťaží

Nemožno sa čomu čudovať, ak práve podvodné Facebook súťaže budú aj koncom roka 2022 vo veľkom bodovať. Každý rok sa toto obdobie spája s množstvom marketingových aktivít, skutočných súťaží, reálnych príbehov ľudí, ktorých firmy v tomto nákupnom čase potešili výhrou. Cenové akcie, rôzne charitatívne podujatia, rôzne lákadlá na zakúpenie noviniek a hitov. A presne sem sa ľahko podarí vtesnať náhlu správu, že neznáma stránka bez histórie chce darovať 80 nepredaných luxusných áut. Jedno môže byť vaše za jednoduché zdieľanie.

Je však dôležité dodať, že žiadna takáto súťaž nebola skutočná a vždy šlo o podvodný ťah podvodníkov. Veční odmietači všetkého oficiálneho budú namietať, no reálne nič podobné ani nie je reálne. Súťaže, ktoré na Facebooku prezentujú neznáme značky, alebo zneužité značky mimo oficiálne kanály, potrebujú viralitu a akciu. Každým kliknutím, lajkom, alebo komentárom sa vystavujete riziku, že vás podvodník osloví predpripraveným príbehom, že ste vyhrali. Dostať takúto správu naštartuje myšlienkové pochody, ktoré bežne hlava (ak im uverí) neprežíva. Obeť je tak zraniteľná. Pristúpi aj na neostražitosť a páchateľ zneužije nasadenú radosť a očakávania. Neraz je finta v akejsi vymyslenej 2. cene útechy, ktorou je hotovosť 300 EUR a pod. Na jej získanie je nutné poskytnúť organizátorovi súťaže platobnú kartu.

Platobnú kartu a čísla z nej nikomu neposielajte. Nikdy!

Neznáma Facebook súťaž a jej organizátor si žiada čísla z platobnej karty, aby vám poslal peniaze? Alebo vám dorazil email z banky, ktorý žiada preverenie správnosti čísiel na vydanej karte? To za žiadnych okolností nerobte. Polícia, aj slovenské banky neustále počúvajú príbehy ľudí, ktorí napriek stovkám varovaní na množstve kanálov, v médiách, či v reálnych udalostiach, poskytli čísla z karty neoprávneným osobám a tie sa zmocnili peňazí obete. Dôležitým faktom je, že platobná karta slúži výhradne na platenie za tovar alebo služby. Jej názov je tvorený slovom „platba“ a nie je možné cez údaje na karte prijímať žiadne platby, mimo záloh v niektorých špecifických prípadoch.

Falošné obchody, dokonca s vlastnou (falošnou) platobnou bránou

Čas Vianoc prináša ďalší tradičný fenomén. Výhodné nakupovanie darčekov a značkového tovaru. Zdá sa to neuveriteľné, no aj niekoľko skúseností podvedených zákazníkov, medializácia, alebo vedomosť slovenských úradov o prítomnosti falošných obchodov v niektorých prípadoch neurobili nič na ich zastavenie. Len v tejto chvíli je v internetovom priestore niekoľko stoviek falošných obchodov, z ktorých drvivá väčšina je v zahraničí. Rozsiahla čínska sieť rôznych falošných eshopov, ktoré nešťastne kombinujú rôzne svetové značky obuvi a odevov, nedisponujú žiadnym tovarom a z platobných kariet bez väčších ťažkostí sťahujú peniaze, je spomínaná už na portáli hoax.sk niekoľko rokov bez zásadných zmien. Jedným z takých obchodov je nebezpečný pumask.sk, ktorý predstavuje riziko práve preto, že láka na výhodné ceny aj výhodné doručenie. Reálne však ide o prototypový príklad mnohých iných falošných eshopov, ktoré nemajú sídlo, reklamačný poriadok, reálne všeobecné obchodné podmienky v zmysle platných zákonov.

Dôležitým odporúčaním pri nákupe v neznámych internetových obchodoch je preverovať si samotnú doménu, skúsenosti iných, uvádzaného prevádzkovateľa a teda sídlo firmy, prípadne dostupnosť kontaktov. Platba kartou, ktorá prebieha stále na rovnakej adrese eshopu, by mala byť výstrahou. V slovenskom prostredí je bežné, ak vás obchod presmeruje na zabezpečenú platobnú bránu, akými sú riešenia od Tatra banky, GPwebpay, Besteron, 24Pay a ďalšie známe platobné systémy so zabezpečením HTTPS v adrese a platným certifikátom, o čom vás informuje samotný prehliadač. Prípadne Paypal, kde veľký pozor na to, aby nešlo o presmerovanie na pay-pal.unsecrutedsystemies.com a iné podivné domény, ktoré majú dojem len vytvárať a reálne odchytávajú vaše prihlasovacie údaje. 

Falošné lotérie a výhry

Počas celého roka, no pred Vianocami oveľa výraznejšie siahajú podvodníci po množstve spôsobov, ako vám zobraziť správu o výhre. Nečakane vaša emailová adresa vyhrala v lotérii, do ktorej ste sa ani nezapojili. Nečakane vyhrávate milión dolárov vo Facebook lotérii, o ktorej ste ani netušili, že existuje. Ide pritom rovnako tak o rôzne stránky, ktoré nečakane zobrazujú informáciu o tom, že ste vyhrali najnovší iPhone – jedna z najlákavejších cien podvodníkov, ktorá je azda najosvedčenejšou návnadou. Finančné výhry sa však často spájajú s jednou mimoriadne obľúbenou praktikou medzi podvodníkmi.

Zahraničné organizované skupiny vám veľmi radi pogratulujú k obrovskej výhre, nechajú vydýchať, vymenovať čo všetko si kúpite a pre istotu vám ešte raz pogratulujú. Aby však všetko prebehlo podľa pravidiel a podľa ich slov – legálne, je nutné, aby ste poslali svoje údaje, vyplnili zmluvu o prevode a pod. Následne (podľa ich slov) pripravia dokumenty u ich právnika a až potom príde žiadosť, aby výherca uhradil nejaký poplatok za spracovanie u právnika. Po úhrade 60 EUR príde na druhý deň žiadosť o poplatok za spracovanie. Povedzme 130 eur a ak nezaplatíte, príde vydieranie a vymáhanie, pretože „proces už začal a nedá sa zastaviť!“. Prepracovaný nátlak, rôzne finty a ťahy na ľudí nakoniec spôsobia, že po úhrade niekoľkých stoviek EUR alebo USD začnete chápať, že žiadna výhra neexistuje.

Pôžičky? Od neznámych a ešte na Facebooku? Nemysliteľné!

Nepochybne sa to už mnohým stalo. Inváziou podvodníkov na Facebooku trpia najmä realitné skupiny. Neznámy podvodník prichádza a v komentároch ponúka úžasné pôžičky a emailovú adresu, na ktorú sa má záujemca ozvať. Vianoce na dlh sú najhoršie možné Vianoce. Požičať si peniaze na darčeky je jedno z najhorších možných rozhodnutí, ktoré môže sociálne slabšia rodina spraviť. Často sú to práve matky, ktoré v snahe dopriať rodine všetko, v hlave nesú plán a stratégiu, ako vianočné obdobie zvládnuť a nehanbiť sa. Vo veci je zainteresovaná hrdosť a dôvera, že dlh sa podarí splatiť. Po takomto riešení siaha mnoho ľudí a vedia to aj poskytovatelia pôžičiek. Až v neuveriteľnej miere stúpajú zobrazenia takýchto reklám a záujem spoločností o inzerciu práve pred Vianocami.

Od podvodníka na Facebooku si však za žiadnych okolností pôžičku neberte. Celý internet je plný varovaní a skúseností s nebezpečnými pôžičkami. Možno si potrebujete požičať 2 000 EUR, no opäť prichádza na rad osvedčená finta so spracovaním a poplatkom. Po zaplatení 220 EUR sa vám však už nikto neozve, pretože profil, s ktorým ste komunikovali, si podvodník vytvoril práve na tých pár dní komunikácie so svojou obeťou.

Pozor, kam vkladáte osobné údaje

Pri súťažiach, výhrach, aj pôžičkách pritom množstvo ľudí nepozerá aj na inú hodnotu, ktorej sú nositeľmi a vlastníkmi a má veľkú cenu. Sú to osobné údaje, čísla dokladov, zastihnuteľné kontakty, emailové adresy, alebo údaje o banke, rodine a pod. Už podvodný eshop získal presnú adresu, číslo karty, email a kontakty. S týmito údajmi môže obchodovať, predávať ich ďalej, zneužívať ich na cielenie iných hrozieb, či reklamy a pod. Deje sa to v mimoriadne veľkej miere v podstate bez akéhokoľvek dosahu úradov a bez vedomia obetí. Je preto dobré mať na pamäti, že aj tieto údaje majú vysokú cenu. S naskenovanými dokladmi, ktoré ste podvodníkovi poslali, je on schopný vytvoriť niekoľko účtov v širokom rozsahu služieb, ktoré za vinníka zneužitia, či podvodu budú pokladať vás. AK už ste údaje na pochybné miesto poslali, je vhodné preveriť mieru ohrozenia buď na najbližšom policajnom oddelení, na stránkach špecializovaných na preverovanie hrozieb pod správou Polície SR, na stránkach hoax.sk, securityportal.sk

Falošné zoznamky

Permanentný problém od čias „pokecových“ až po dnešok, keď máme prepojenie so svetom orientované čoraz viac na prezentáciu obrazovú. Svet vidí vašu tvár, video, a aj vy sami sa chcete pochváliť svetu. Prichádza obdobie, kedy si niektorí ľudia oveľa viac uvedomujú samotu. Je prirodzenou vlastnosťou civilizovaného človeka žiť v spoločnosti ľudí, mať niekoho blízkeho, venovať mu čas a očakávať niečo podobné. Ľudia žijúci sami siahajú po zoznamkách, čo je vzhľadom na nároky zamestnávateľov a dobu ospravedlniteľné, bez zbytočného moralizovania. Zoznamkoví predátori nie sú žiadnou novinkou.

Pravdivé na údajoch v profiloch nie je vôbec nič, no najväčšou hrozbou zostávajú zahraniční Slováci, ktorí sa túžia vrátiť na Slovensko a hľadajú si partnerku. Príbehy o tom, ako sa žena zamilovala a neznámy muž si od nej požičal tisíce eur, sa dejú každý rok. Je veľkým šťastím, že sa napriek šialenej zamilovanosti predsa len v hlave rozsvieti kontrolka niektorým ženám pri otočení rozhovorov na „chorú babičku“, „platbu za právnika, kvôli vycestovaniu“ a iné výmysly. Aj tento rok sa niesol v znamení niekoľkých príbehov so škodou pár stoviek eur. Na šťastie, zväčša zafungovala „kontrolka“.

Stále pozor na fotografie a príležitosť na vydieranie

Zoznamky sú riskantným priestorom aj pre iné problémy. Ešte stále zostáva trendom vydieranie kvôli nahým fotografiám. Vylákať ich nie je komplikované. Komunikácia prebieha pochopiteľne cez falošný účet. Obsahuje zneužité fotografie, modelku, alebo fotografie inej obete z minulosti. Výmena nahých fotografii, kde ak je neznámy na druhej strane „prvý“ nie je záruka, že je to naozaj on. Ak práve takémuto človeku posielate na plátku svoju fotografiu, môže celkom stačiť aj jediná. Nie vždy môže byť prácne spojiť si z vašich vyjadrení informácie o pracovisku, škole, rodičoch, deťoch, priateľoch. Vydierač sa môže ľahko oháňať, že tieto informácie zneužije a požaduje úhradu peňazí, inak fotografie zverejní.

Tu je však zásadným faktom, že obeťou nemusia byť len ženy. Je možné, že sa môže jednať o viac prípadov zneužitých mužov. Tí následne hľadajú informácie na internete. Portál hoax.sk k takémuto názoru dospel z analýz vyhľadávaných spojení ľudí, ktorí na stránky prichádzajú. Pri vyjednávaní a provokovaní s nahými fotkami na mužov žiaľ môže pôsobiť, ak to nie sú oni, čo „vykladajú karty na stôl“ prví. Najväčším rizikom je táto oblasť u mladistvých. Nedochádza tak len k trestnému činu vydierania, ale aj ku kyberšikane presahujúcej do oblasti detskej pornografie. Oblasti sa venuje kniha (Ne)bezpečný internet aj s potrebnými upozorneniami a je s témou, ako aj s obeťami, nutné narábať opatrne.

Dezinformácie

Neutíchajúcou hrozbou sú dezinformácie. Tie poznačujú celé rodiny, pracovné kolektívy aj obyvateľov celých obcí. Najsilnejšie sa prejavili nástupom éry sociálnych sietí a možnosti zdieľať svoje názory v priamom prenose. Pandémia a zhoršujúce sa podmienky v spoločnosti vytvorili ideálne podmienky pre miešanie názorov, dojmov a zážitkov. Aktuálny vojnový konflikt a spôsob politiky Kremľa, ktorý si aj v našich končinách pamätajú len tí, ktorí si ho chcú pamätať, dal internetovým konšpiráciám a dezinformačnej scéne ešte krvavejšiu podobu.

Ilustračné foto - pixabay.com

Dezinformácie sú mimoriadnou hrozbou. Ich problémom je, že pracujú s ľudskými emóciami, vyvolávajú hnev, či strach a tak sa oveľa hlbšie zapisujú do pamäti. Aktuálne trendy dezinformačnej scény sa neustále menia. Jednotlivci a skupiny, ktorí šíria dezinformácie, si zväčša udržiavajú svoj protestný postoj. Človek veriaci na chemické stopy za lietadlami, vyhubenie ľudstva najmocnejšími ľuďmi planéty, čipovanie, ovládanie 5G vysielačmi, či jedovaté rúška, je zväčša ten istý, ktorý verí vo falošné nahrávky človeka na Mesiaci alebo vníma ako vinníka vojenského útoku na Ukrajinu NATO.

Pri dezinformáciách je pritom nevyhnutné vnímať prichádzajúce a trendové informácie vždy bez unáhlených reakcií. Informácie prijímať aj s potrebným poznatkom o zdroji a vedieť ich tak podložiť. Až následne nechať pracovať emócie. Občas dezinformácie prídu aj z nepochopenia, alebo nezáujmu o informácie. Najčerstvejší prípad ignorancie faktov predviedol opäť americký ex-prezident Donald Trump. Posmešne komentoval, ako „USA upadlo“, ak súčasný prezident Biden sedel až v 14. rade na pohrebe kráľovnej Alžbety II. Jeho snaha o viralitu názoru a nezáujem o informácie jednoducho nepočítali s faktom, že  predné rady pred prezidentom patrili podľa protokolu kráľovskej rodine a hlavám krajín Commonwealthu, ktorým kráľovná vládla. Podľa jeho názoru Biden sedel medzi krajinami 3. sveta, čím nakŕmil dezinformačnú scénu materiálom posmechu a urážok. Ani túto informáciu si nepreveril. Napríklad priamo za Bidenom sedel premiér ČR Fiala. Premiér krajiny pôvodu jeho exmanželky a matky jeho detí, ktoré sa dokonca v češtine dokážu dohovoriť.