„Krása nie je všetko, je to to jediné,“ hovorí postavička módneho návrhára vo filme Neon Deamon. Súhlasíte? Keď sa to tak vezme, znie to dosť kruto. Ale nie je na tom troška pravdy? Veď áno, áno, ide, samozrejme, predovšetkým o dušu... No úprimne, všimneme si dušu v obale, ktorý sa nám nepáči?

Čo však potom všetci tí škaredí ľudia.? Počkať. Existuje vôbec niečo ako škaredý človek?

Krása je predsa v pohľade pozorovateľa, oponuje filmovej replike storočný citát neznámeho autora. Hoci výskum amerických vedcov zistil, že čím súmernejšia tvár, tým je človek krajší. Prax však bude predsa troška iná. Veď povedzte menšiemu oku Thoma Yorka, že nie je pekné, alebo ušiam Kate Hudson (odstávajú) či pupku Karolíny Kurkovej (chýba).

Osobne na to vždy vravím jediné – lepšie to už nebude. Viac ako inde tu platí, že si treba vychutnať prítomný okamih (a namiesto naháňania dokonalosti, hľadať niekoho, kto tú krásu nájde v našej nedokonalosti – pardón duši).

Takže načo premárniť roky hľadaním ideálnej váhy, túžením po menšej konfekčnej veľkosti či pachtením sa za dokonalou kondíciou. Samozrejme, tým nechcem nikoho nabádať na zahodenie činiek, odhlásenie sa z kurzu jogy či neodkladnú návštevu cukrárne. Hovorím len, pustite si do života viac radosti. Nech je život jazda. Aby sme sa raz nestali súčasťou srdcervúcich článkov o tom, čo v živote najviac ľutujeme. Som si istá, že pachtenie sa za dokonalou krásou, by bolo v takej 90tke na prvých miestach takéhoto zoznamu.

Okrem toho, taká tá dokonalá krása bez iskry osobnosti zvykne byť anonymná. Dokonale krásnu tvár totiž veľmi rýchlo zabúdame – oko sa totiž nemá o čo oprieť. Napríklad o nejakú milú nedokonalosť. Stačí troška krivý zúbok, zaujímavý nos či odstávajúce ucho a hneď si človeka pamätáte.

A, mimochodom, pochopil to už aj Hollywood a dokonale rovné biele zuby sú smŕŕŕŕť.

PS: Krása nám síce otvára dvere k iným ľuďom. No rozhodne nemusí byť dokonalá. Ja mám napríklad každé oko inej farby.

 

Prečítajte si aj Jazyk lásky