Vymeňte auto za bicykel, MHD alebo choďte do práce pešo. Urobte tak aspoň budúci týždeň, keď sa začína Európsky týždeň mobility (ETM). Štartuje v pondelok 16. septembra. Ako informovala Iveta Kureková zo Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP), do národnej kampane sa zatiaľ prihlásilo 55 väčších i menších miest. 

Pri príležitosti Európskeho týždňa mobility 2019 budú od 16. septembra do 30. septembra 2019 dočasne znížené ceny predplatných cestovných lístkov s 365-dňovou (ročnou) platnosťou na Integrovaný dopravný systém v Bratislavskom kraji o približne 25 percent. Zníženie cien sa týka všetkých druhov 365-dňových lístkov (bez ohľadu na počet zakúpených zón, či kategóriu - obyčajný, zľavnený a prenosný).

 

 

Európsky týždeň mobility: bicykel a pešo

Množstvo podujatí po celom Slovensku spojí tohtoročná téma "Bezpečne na bicykli a pešo". Aktivity majú podľa SAŽP, ktorá kampaň koordinuje, obyvateľom priblížiť, aké výhody im bicykel či chôdza, prípadne využitie verejnej dopravy prináša. Presvedčiť ich má sociálna a ekonomická dostupnosť, spoľahlivosť aj pozitívny vplyv na zdravie a prírodu.

Po vzore mesta Nováky sa počas ETM 2019 objaví v Banskej Bystrici a Trnave napríklad aktivita nazvaná "Pešibus"."Rodič či iný dospelý dobrovoľník kráča po vopred určenej trase do školy a na dohodnutých zastávkach mu rodičia odovzdávajú svoje deti, žiakov prvého až štvrtého ročníka, ktoré tak v skupine, pod dohľadom a bezpečne prídu do cieľa," približuje agentúra.
 

Európsky týždeň mobility trvá do 22. septembra

Viaceré samosprávy podľa SAŽP zaregistrovali na stránke ETM aj zrealizované trvalé opatrenia zamerané na udržateľnú mobilitu. Mnohé sú zamerané na dopravnú infraštruktúru pre peších a cyklistov.

Európsky týždeň mobility vyhlasuje každoročne v termíne od 16. do 22. septembra Európska komisia s cieľom povzbudiť samosprávy, aby zaviedli a podporovali opatrenia udržateľnej mestskej mobility. Aj na Slovensku je naplnený aktivitami zapojených samospráv a ich partnerov, ktoré tradične uzatvára Deň bez áut.