Máte chuť prežiť dobrodružstvá hrdinov knižných noviniek, ale knihy samotné vás nelákajú? Alebo na ne nemáte jednoducho čas. Alebo jazdíte denne autom či vlakom a už vás nebaví počúvať hudbu? Riešenie môžete mať priamo vo svojom mobile.

Za posledné mesiace sa veľmi rozšírila ponuka audiokníh. Nejde vlastne o veľkú novinku (všetci si spomíname ako Ján Króner na platni či zelenej kazete z Opusu čítal príbehy Maťka a Kubka). Ide skôr o oprášenie niečoho, čo všetci poznáme.

S rozvojom mobilných telefónov, prehrávania mp3 súborov a sťahovania hudby priamo v aplikáciách, je počet záujemcov, ktorí majú chuť namiesto čítania príbehy počúvať, stále väčší.

 

 

Novinky do kníhkupectva aj do mobilu rovnako rýchlo

Samozrejme, stále môžete pustiť deťom rozprávky z CD nosiča, ale stiahnuť si najnovší bestseller nemusí byť na zahodenie. Audioknihy momentálne prichádzajú už rovno s knižným vydaním najočakávanejších noviniek.

Kúpiť a stiahnuť sa tak aktuálne dajú švédska kriminálka Milenium 4, alebo knihy českého spisovateľa Michala Viewegha Biomanžel a Biomanželka. Už dlhší čas je k dispozícii aj šteklivá trilógia Päťdesiat odtieňov sivej či skvelé severské detektívky od Jo Nesba. Ten len pred pár mesiacmi prišiel aj so skvelým príbehom s názvom Syn a niet veľa dôvodov, prečo by mal byť horší ako príbehy obľúbeného Harryho Holea. Možno ešte lepší.

Odporúčať by sa, samozrejme, dali aj hity nedávnych rokov. Veľkým bol napríklad životopis od Waltera Issacsona s názvom Steve Jobs alebo príbeh Storočného starčeka, ktorý vyliezol z okna a už sa nevrátil.

Vypočuť si však môžete aj Pastiersky list priamo v podaní autora Michala Hvoreckého, alebo dlhé hodiny takmer nekonečnej Hry o tróny. V ponuke sú však aj predčítané celé vydania časopisov Newsweek, Forbes či Respekt.

Veľký záujem je aj o audioknihy trochu iného charakteru. Veľmi dobre sa predávajú učebnice do ucha, ale aj náučné knihy ako Technika rýchleho učenia a motivačné, keď máte chuť čosi so svojim životom urobiť.  Výber je naozaj veľký, na deti a rozprávky, samozrejme, nezabúdajme. Len audiotéka ponúka viac ako 2 300 audiokníh rôznych žánrov. 

 

 

Nebojte sa aplikácie

Ako to však celé funguje? CD už si kúpiť nepotrebujete, ale pokojne môžete. Najpraktickejšia a legálna cesta je priamo vo vašom smartfóne. V obchode s aplikáciami vo svojom mobile si vyhľadáte aplikáciu (napríklad audiotéka, alza media, audiolibrix, alebo mnohé iné) a stiahnete si ju do mobilu. Prihlásite sa a môžete začať vyberať a počúvať.

Napríklad audiotéka ponúka vždy z každej audioknihy nejakú časť zdarma, dĺžka závisí od dĺžky audioknihy. Ponúkajú pätminútové, päťdesiatminútové, ale aj dvojhodinové ukážky. Obchodníci sa dokážu pohrať s cenami a ak ich ponuku sledujete a dobre natrafíte, v predpredaji či staršie tituly kúpite lacnejšie.

Samozrejme, audioknihy sa dajú nájsť aj na stránkach našich kníhkupectiev alebo priamo v ich kamenných obchodoch. Napríklad príbehy Dominika Dána. Dajú sa stiahnuť, ale rovnako sa dá kúpiť CD a verím, že väčšina sa dá uložiť do vášho mobilu.

Svoje obľúbené príbehy tak budete mať stále so sebou. Ak máte plnú pamäť telefónu, vymažete ich, ak sa k nim chcete vrátiť, nájdete ich neskôr vo svojej virtuálnej poličke.

A ak si s manželom vymeníte heslá do aplikácie, on môže rovnakú knihu počúvať doma a vy na ceste z práce. Alebo spoločne pred spaním.

Asi by tu ako v správnej recenzii mali byť aj nejaké zápory, tie, samozrejme, môžu prísť podľa toho, akú knižku sa rozhodnete počúvať. Môže sa stať, že sa vám výber nepodarí. Nerozpakujte sa a siahnite po čomsi inom, aj na Slovensku máte momentálne legálne už na výber z tisícok diel. A ich počet každý mesiac pomerne zaujímavo rastie.

 

Prečítajte si aj Desať dôvodov, prečo majú muži radi ženy, ktoré čítajú

 

Podporte nás a stante sa clenkami klubu