Na Slovensko prišla fenomenálna huslistka. Žena, ktorá už ako dieťa ohurovala svojím talentom. Dokázala ho využiť naplno a tak ju dnes pozná celý svet. Novinári túžili po rozhovoroch. Pretože zhovárať sa s akýmto esom a predstaviť ho svojim čitateľom, to my milujeme. To sú chvíle, keď nám adrenalín zľahka stúpa do každej bunky tela a manická vlna naberá svoj smer.

Hudobníčka rozhovory najskôr sľúbila. Hurá! No potom ich s ospravedlnením zrušila. Cítila sa príliš unavená a čakalo ju ešte skúšanie, ktoré si nikdy neodopiera. Hm, škoda. Ani na kratučký okamih mi však nenapadlo, že by som mala byť sklamaná alebo by som sa mala hnevať. Naopak, zahorela som k tej žene obrovským obdivom. Za to, že si vie aj v dnešnej dobe ustrážiť hranice a nejde proti sebe.

 

Prečítajte si

 

Koľkokrát premôžeme svoju únavu, pretože chceme byť slušní k iným? Potlačíme signály tela, ktoré nám jasne dáva najavo, že už si treba oddýchnuť a ešte sa hneváme, keď nás potom rozbolí hlava alebo chrbát. Uprednostníme záujmy druhých pred vlastným zdravím, lebo je nám hlúpe povedať im „nie“. Veď by sa nahnevali, urazili, nechápali by to, ohovorili by nás, nie je to slušné, pekné a vôbec, skomplikovali by sme im život. A tak ho radšej skomplikujeme sebe. Potom sa čudujeme, keď na naše potreby nikto neberie ohľad. Prečo by mal, keď na ne neberieme ohľad my sami?

Rodičia nás v detstve učili, že by sme nemali byť sebeckí. No keď sa človek rozdá do poslednej bunky svojho tela, čo mu zostane? Len únava, bolesť a pocit vyhorenia. Zdravé sebectvo občas nezaškodí.

Vedieť si stanoviť hranice a nejsť proti sebe je podľa mňa rovnako dôležité, ako ochotne pomôcť druhému, keď to potrebuje. Viackrát som si všimla, že svetové osobnosti to vedia – dať zo seba veľa a zároveň si nechať dosť aj pre seba, aby bolo odkiaľ čerpať energiu. A vôbec sa nestarajú o to, kto sa nahnevá alebo ich ohovorí. Hlavné je, nech sa nenahnevá telo a vlastná duša. Lebo keď sa nám to rozhodnú oni spočítať, je to horšie, ako keď sa na nás naštve celý svet.

 

Prečítajte si aj Čo na tom, že je úspešná, keď je tučná...​​​​​​​