BRATISLAVA. Stratiť svoj domov a žiť s rodinou na úteku je dokonalý základ pre depresiu. Hlavne, ak nemôžete so svojím životom veľa urobiť a to, čo bude ďalej, závisí hlavne od iných ľudí. (A to nevravíme o krivých pohľadoch či rôznych názoroch neprajníkov.)

Práve toto inšpirovalo bratislavskú neziskovku ADRASlovensko, aby vyhlásila zbierku pod krycím názvom „Nemamconaseba“. Zbiera sa vlna, látky, nite, či ihly do šijacích strojov.

Zbierka sa robí pre utečenecké tábory v Thessalonikách, pre tábor Kalochori a tábor Liti - Derveni v Grécku. Počet ľudí sa neustále mení, momentálne je ich tam vyše tisíc. V týchto táboroch žije 90 percent rodín s deťmi. Ide o ľudí, ktorí utiekli pred vojnou v Sýrii. Časť zbierky poputuje aj do chránených bývaní pre ohrozené skupiny, kde je ďalších okolo 50 ľudí.

 

 

Šijú a štrikujú všetci

Hneď prvá várka šijacích strojov, ihlíc a materiálu ľudí veľmi potešila. V táboroch sa podľa PR manažérky neziskovky ADRA Slovensko Bodi Oravcovej nehovorilo o ničom inom ako o štrikovaní a šití. „Po celom tábore sedia ženy na zemi a štrikujú, na šijacích strojoch si opravujú, prešívajú oblečenie, aj šijú nové, veľmi ich to baví,“ hovorí. Šitia sa chytili aj muži, keďže je medzi nimi veľa krajčírov, dodáva. Pomáha im to aj psychicky lepšie zvládať ťažké podmienky v tábore, vysvetľuje.

Reakcie na zbierku sú podľa Oravcovej veľmi pozitívne. Dostala sa do médií, šíria ju najmä ženy a komunity mamičiek či autoriek slovenskej handmade tvorby a takisto blogeri či obchodníci s vlnou a látkami. Výzva už má vyše tisíc zdieľaní na sociálnych sieťach. „Aj vďaka tomu už máme veľkú kopu materiálu v zasadačke a ďalšiu kopu na pošte,“ hovorí. Ľudia najviac posielajú vlnu. Zatiaľ sa vyzbieralo niečo vyše 600 eur. Zapojiť sa môžete ešte do utorka 15. novembra.

 

 

Nekonečné čakanie

Neziskovka ADRA Slovensko pomáha ľuďom v núdzi na Slovensku aj v zahraničí už takmer 25 rokov. Jedným z jej projektov je pomoc utečencom, ktorým pomáha od začiatku – najprv v Chorvátsku, teraz v Grécku.

Ich aktivity sa postupne zmenili z okamžitej humanitárnej pomoci na pomoc dlhodobú, vysvetľuje Oravcová. Rodiny na úteku sú podľa nej nútené stráviť v táboroch oveľa dlhší čas ako sa predpokladalo, lebo čakanie na azylové pohovory sa naťahuje. Tábory sa nachádzajú v priemyselných zónach, ďaleko od mesta.

„Ľudia na úteku sú izolovaní od bežného života, od mesta, nemajú žiadne aktivity, čakajú na pohovory, ktoré budú napríklad až v apríli,“ hovorí. Práve preto má zbierka, ktorá podporí zmysluplné aktivity pre nich veľký význam, dodáva. A tiež si takto podľa nej navyše vyrobia na mieru veci na zimu.

 

 

Chcete sa zapojiť? Čítajte:

Ak máte doma zbytočné látky na šitie (strečové, flanelové, teplé, teplákové…, nie látky na letné šaty) a vlnu na štrikovanie, háčkovanie (nie pravú vlnu, lebo veci si perú v studenej vode…), prípadne nite alebo ihly do šijacích strojov, doneste ich alebo pošlite, prosím, na adresu:

ADRA Slovensko
Trnavská cesta 74/A
821 02 Bratislava – Ružinov

Zbierka potrvá do 15. novembra 2016.

Oblečenie, prosím, nenoste ani neposielajte, ide o zbierku látok na šitie a vlny na štrikovanie.

Prispieť môžete aj finančne. Za vyzbierané peniaze nakúpi ADRA Slovensko látky a vlnu.

Môžete tiež pomôcť zdielať informácie o zbierke. Stačí, ak odfotíte vlastnú skriňu plnú oblečenia a spolu s #nemamconaseba a textom ako napríklad: „Nemám čo na seba! Preto posielam 4 klbká vlny a kúsok látky (alebo XY Eur) pre sýrske utečenecké rodiny, ktoré fakt nemajú čo na seba. Vyrobia si oblečenie na zimu a pri štrikovaní a šití prídu na iné myšlienky.“

 

Viac na www.adra.sk/nemamconaseba

 

 

 

Prečítajte si aj Nosič pre deti utečencov ušijete za dve hodiny, aj keď šiť neviete vôbec