Ostala si mi jediná, povedala si moja priateľka, ktorá si presne na Silvestra sama so sebou doma v zrkadle pripila a povedala dosť!

Od januára, pri dospelých deťoch, prehodila priority a na prvé miesto si dovolila po 30 rokoch manželstva a dokonalého materstva, dať seba. Po rozvode vyšla z domácnosti  a nadýchla sa. K zdeseniu celého okolia. Veď zahodila guľu stereotypov, ktoré kedysi niekto na Slovensku vymyslel. Jasné pravidlá pre matky a manželky. Dnes je už rozvedená a šťastná, aj keď neustále musí odpovedať na otázky: „ Preboha, to je dôvod na rozvod, že si už nemáte čo povedať? Bije ťa alebo deti? Pije?  Tak čo ti preboha prekáža?! Ty si sa asi zbláznila! Ako sa môžeš rozviesť, veď na to nemáš žiadny vážny dôvod! Veď takéto dôvody môžeme mať aj my a  všetky v rodine by sme boli už dávno rozvedené!“

Na Slovensku je to tak. Nemáš chlopa, nemáš pravdy a ak ťa nebije a nepije, nemáš ani dôvody na rozvod.  Iné dôvody neexistujú. Zachováme si radšej svoj štandard vo vzťahu a ostaneme pri niekom, kto nás už nedokáže urobiť šťastným.

Ale kto tie „pravé“ dôvody na rozvod na Slovensku zadal? Prečo práve iba tie?

Priateľkin manželský a rodičovský vzťah sa naplnil. Žiadne cirkusy, žiadne hádky. Je šťastná a  teší sa na nové začiatky. Jej okolie je však zhrozené a stíchlo. Ženy sa jej vyhýbajú, a akoby ju nechceli počúvať, lebo v jej príbehu nájdu samé seba,  doma nepovšimnuté, manželom nemilované, v úlohe dokonalej slúžky. Koľko žien na takýto krok nemá odvahu, lebo nemáš chlopa, nemáš pravdy?!  O odvahe druhých sa počúva ťažko. Veď, nechajte mi prosím zatvorenú moju Pandorinu skrinku a pridajte foto šťastnej rodinky na facebook?!

Nie, priateľka pred päťdesiatkou už má obrazu šťastnej rodinky po krk. Rodiny, v ktorej nikto nikoho nebil a nikto nepil. Povedala, že o tom napíše knihu, aby ženy otvorili oči a ak nie sú šťastné,  neostali ticho. Aby na to upozorňovali,  že sa vo vzťahu necítia dobre. Že, keď si ich muž prestal vážiť a ostal už iba pocit, že vo vzťahu majú postavenie slúžky, treba z toho vzťahu odísť. Aj keď ich názor prestane okolie zaujímať..., lebo nemáš chlopa, nemáš pravdy!

A viete čo? Táto moja priateľka má teda riadne gule!

 

Prečítajte si aj Ceausescova Galanta