BERLÍN, BRATISLAVA. Po hromadných útokoch na ženy počas silvestrovských osláv v Kolíne nad Rýnom si redakcie dvoch známych novín dali na titulku vlastné ilustrácie s motívmi, ktoré majú symbolizovať útok na bielu ženu čiernou rukou.

Denník Sueddeutsche Zeitung zvolil na obálku víkendového vydania biele nohy s čiernou rukou medzi nimi a kresbu dal na sociálnu sieť ako upútavku. Týždenník Focus dal na titulnú stránku nahú bielu ženu, na ktorej sú odtlačky čiernych rúk. Titulok znel: Ženy sa sťažujú. Po sexuálnych útokoch migrantov: Sme ešte tolerantní alebo sme už slepí?

 

 

Biele a čierne

Obe ilustrácie vyvolali na sociálnych sieťach tvrdú kritiku. Redakcie si vyslúžili kritiku za rasizmus a sexizmus.  „Focus bojuje s holou ženou na titulke proti sexizmu. Keby pokrytectvo smrdelo, tak by Febreze (prostriedok na neutralizáciu zápachu – poz.red.) bolo vypredané,“ napísal na Twitter spisovateľ Markus Barth. Na Facebooku napísala jedna z používateľok, že je to nechutná ohováračska a nenávistná kampaň.

 

 

Denník sa ospravedlnil 

Šéfredaktor denníka Sueddeutsche Zeitung Wolfgang Krach sa nakoniec za ilustráciu ospravedlnil a napísal, že ľutuje, ak sa niekoho dotkli. Šéfredaktor týždenníka Focus Ulrich Reitz sa ospravedlniť nemieni. Kritiku čitateľov označil za smiešnu. „Zobrazujeme iba to, čo sa, bohužiaľ, stalo,“ povedal pre denník Tagesspiegel. Tí, ktorí ilustráciu považujú za rasistickú a sexistickú majú podľa neho strach z pravdy.

Po silvestrovskej noci bolo doteraz podaných 170 trestných oznámení, z toho 120 sa týka sexuálneho napadnutia. Ministerstvo vnútra podľa agentúry Reuters identifikovalo 32 podozrivých, z toho bolo 22 žiadateľov o azyl. Medzi podozrivými je 9 Alžírčanov, 8 Marokáncov, piati sú z Iránu, štyria sú Sýrčania, jeden obvinený je z Iraku, jeden je Srb, Američan a traja Nemci. Všetkých obvinili z krádeží a ublížení na tele. Trestné oznámenie podali aj na kolínsku políciu za to, že nedokázal obete ochrániť. 

 

Prečítajte si aj Utečenci z Kolína zaujímajú všetkých, ženy ako obete málokoho