Katolícka Konferencia biskupov Nemecka si prvý raz zvolila za generálnu sekretárku ženu. Je ňou 50-ročná teologička Beate Gillesová, ktorá v úrade nahradí pátra Hansa Langendörfera. Ten v januári odišiel po 24 rokoch do dôchodku. Nemecké médiá o tom informovala biskupská konferencia v Bonne.

Gillesová: Prvá žena na čele sekretariátu

Gillesová nastúpi do úradu 1. júla, keď preberie vedenie sekretariátu a stane sa aj manažérkou Asociácie diecéz Nemecka (VDD). Predseda konferencie, biskup Georg Bätzing, označil voľbu za silné znamenie „že biskupi plnia svoj sľub podporiť viac žien vo vedúcich pozíciách“.

Gillesová je považovaná za uznávanú teologičku s výbornými organizačnými schopnosťami. Mení sa aj titul: Generálna sekretárka Nemeckej biskupskej konferencie.

Gillesová hovorí o zmene v cirkvi

Gillesová svoju voľbu podľa Frankfurter Allgemeine Zeitung  “označila za “vzrušujúcu fázu pre katolícku cirkev v Nemecku, ktorá jej umožní rýchlo spoznať diferencovanú katolícku krajinu”.

Gillesová ukončila v roku 1995 katolícke náboženské vedy a nemčinu na univerzite v Bonne. V roku 2000 urobila doktorát dizertačnou prácou o liturgických štúdiách o vysielaní bohoslužieb v médiách. Od roku 2010 je vedúcou katedry pre deti, mládež a rodinu v Limburskej diecéze. Od minulého roka je aj čestnou spolkovou predsedníčkou IN VIA Germany, Katolíckeho združenia pre sociálnu prácu pre dievčatá a ženy.