Nové kasárne pre vatikánsku Švajčiarsku gardu budú naprojektované tak, aby v nich mohli bývať aj ženy. Informoval o tom v nedeľu švajčiarsky nedeľník SonntagsZeitung. Správu priniesla agentúra Reuters, ktorá pripomenula, že Švajčiarska garda doteraz neumožňuje slúžiť ženám v tejto "najmenšej armáde sveta".

Členovia gardy sú iba slobodní muži

Takmer všetci členovia elitnej gardy sú slobodní muži, ktorí žijú v spoločných kasárňach hneď za bránami Vatikánu. Velitelia a ženatí členovia vojenského oddielu, ktorého hlavnou úlohou je ochraňovať pápeža a Vatikán, žijú v oddelených bytoch. Všetci členovia sú švajčiarski občania.

Projekt výstavby nových kasární v hodnote 50 miliónov švajčiarskych frankov (46 miliónov eur) má byť dokončený do roku 2026. Každý člen Švajčiarskej gardy bude mať jednolôžkovú izbu s vlastnou kúpeľňou.

Švajčiarska garda a ženy

"Od začiatku nám záležalo na tom, aby nová budova poskytovala priestor pre ženy," povedal pre SonntagsZeitung Jean-Pierre Roth z nadácie, ktorá projektu predsedá. Šéfka nadácie Ruth Metzlerová-Arnoldová spresnila, že povolenie náboru žien si bude vyžadovať súhlas pápeža. Podľa nej má vojenský oddiel v súčasnosti 135 členov. Každý rok pritom potrebujú ďalších 30 až 35 regrútov, aby doplnili stavy.

"Hneď, ako budú ženské strážkyne povolené, zvýši sa náborový potenciál gardy," povedala Metzlerová-Arnoldová.

Hovorca Vatikánu, ktorý v nedeľu pricestoval s pápežom Františkom na Slovensko povedal, že "zatiaľ si nie je vedomý tejto správy". Nemenovaný zdroj, ktorý cestoval na palube leteckého špeciálu agentúre Reuters na otázku či Vatikán povolí ženy v Švajčiarskej garde odpovedal "uvidíme."