BRATISLAVA. Neustála pozornosť médií a sledovanie paparazzov vyprovokovalo americkú herečku Jennifer Aniston k reakcii. Herečka, ktorá nie je na sociálnych sieťach a zvyčajne na nechcené špekulácie okolo svojej váhy či prípadného tehotenstva nereaguje, zverejnila blog na webe Huffingtonpost.com.

Na svojom príklade ukazuje, aký je pohľad na ženy – matky, dcéry, sestry, manželky, priateľky a kolegyne, a aké je ich hodnotenie absurdné a rušivé. „Spôsob, akým ma opisujú médiá je odrazom toho ako bežne vidíme a vnímame ženy, zmerané podľa skreslených štandardov krásy,“ píše Anistonová, ktorá sa v 47 rokoch stala po druhý raz, s odstupom 12 rokov, najkrajšou ženou roka.

Postačí podľa nej, ak sa na tieto štandardy pozrieme z inej perspektívy a uvidíme za nimi to, čo v skutočnosti sú – vnímanie žien ako objektu, ktorý ma naplniť určité očakávania. Podľa Aniston je za tým kolektívny súhlas – naša podvedomá dohoda. „My sme zodpovední za našu dohodu. Malé dievčatá prijímajú túto dohodu pasívne alebo inak. A to začína skoro. Cez správy o tom, že dievčatá nie sú pekné, ak nie sú neuveriteľne tenké, že nie sú hodné pozornosti, kým nevyzerajú ako modelka alebo herečka na obálke časopisu, ktoré si všetci ochotne kupujeme. Toto nastavenie je niečo, čo si dievčatá odnesú do svojej dospelosti,“ upozorňuje.

To, aký tlak je vyvíjaný na určitý fyzický vzhľad žien ukazujú správy o celebritách – stačí obyčajný menej vydarený záber a začnú sa množiť otázky ako: Je tehotná? Je príliš veľa? Opustila sa? Je jej manželstvo v troskách lebo fotoaparát odhalil nejakú fyzickú nedokonalosť, vysvetľuje Aniston.

 

 

Sme úplné s či bez...

„Posledný mesiac som pochopila ako veľmi definujeme hodnotu ženy na základe jej rodinného stavu a počtu detí. Množstvo zdrojov, ktoré médiá vynakladajú na to, aby zistili, či som alebo nie som tehotná, ukazuje na pretrvávanie názoru, že ženy sú nekompletné, neúspešné alebo nešťastné, ak nie sú vydaté a nemajú deti,“ píše Aniston.

Upozorňuje, že počas poslednej poľovačky na jej osobný život sa udialo veľa dôležitejších vecí, ktorým sa bulvár mohol venovať. Ako príklady uvádza: masovú streľbu, požiare, veľké rozhodnutia Najvyššieho súdu, blížiace sa voľby...

„Sme kompletné s alebo bez partnera, s alebo bez dieťaťa. My sa musíme rozhodnúť, čo je krásne, pokiaľ ide o naše telo. Toto rozhodnutie je len naše,“ píše ďalej.

Vo svojom blogu vyzýva, aby sme takéto rozhodnutie spravili pre seba, ale aj pre mladé ženy a dievčatá, čo v nás vidia príklady a vzory. Rozhodnúť sa máme podľa nej vedome a mimo šumu bulváru.

„Nepotrebujeme byť vydaté alebo byť matkami, aby sme boli úplné. Samé si musíme určiť to naše šťastne až do smrti,“ píše.

 

 

Bulvár sa nezmení, my môžeme

„Som unavená z toho, že som súčasťou tohto príbehu. Áno, jedného dňa sa môžem stať matkou a budem prvá, ktorá vám to povie. No nesnažím sa stať matkou, pretože sa cítim nejakým spôsobom neúplná ako sa nám snaží nahovoriť naša bulvárna kultúra,“ pokračuje Aniston.

Priznáva, že ju hnevá, že by sa mala podľa bulváru cítiť menejcenná len preto, že sa jej telo mení alebo preto, že si na obed dala hamburger a odfotografovali ju v nelichotivom uhle. Nepáčia sa jej bulvárne titulky – tehotná alebo tučná, ktoré nasledovali. Píše aj o tom, aké je nepríjemné, keď vám tucetkrát denne okolie gratuluje k domnelému tehotenstvu.

Je presvedčená, že bulvár sa tak skoro nezmení. Zmeniť sa môžeme len my – naše povedomie a reakcie na toxické správy schované v zdanlivo neškodných príbehoch.

„My rozhodujeme o tom, koľko z toho, čo nám servírujú, kúpime a možno jedného dňa bude bulvár nútený pozrieť sa na svet inak, cez humánnejšiu šošovku, pretože konzumenti si prestanú kupovať hlúpe kecy. Bullshit,“ vyzýva na záver svojho blogu.

 

 

Jennifer Aniston (47) je americká herečka, producentka a režisérka. Známou sa stala postavou Rachel v seriáli Priatelia, za ktorú získala cenu Emmy a Zlatý glóbus.

Narodila sa v Sherman Oaks v Kalifornii. Jej otec herec John Anniston bol pôvodom Grék, jej matka herečka a modelka Nancy Dow bola z New Yorku.

Jej prvou televíznou rolou bola hlavná postava v seriáli Molloy v roku 1990. Hrala v úspešných filmoch ako Božský Bruce, Rozchod, Marley a ja, Nie je z teba až tak paf a Skús ma rozosmiať.

Režírovala krátky film Izba 10.

V roku 2012 získala hviezdu na Hollywoodskom chodníku slávy.

Bola vydatá za Brada Pitta. V roku 2011 začala randiť s režisérom a scenáristom Justinom Therouxom, s ktorým sa vlani vzali.

Cvičí jogu a budokan karate.

Venuje sa aj dobročinnosti – podporuje mexické siroty, Lekárov bez hraníc, výskum rakoviny a obete znásilnení. V roku 2007 získala ocenenie za zvyšovanie povedomia a porozumenia voči LGBT komunite. Vo februári tohto roku bola ocenená za svoju filantropickú prácu pre St. Jude's Children's Research Hospital. (Zdroj - wikipedia)

 

Prečítajte si aj Anorexia zabíja pomaly, lieči sa dlho