Dve moje známe sa zhodou okolností prednedávnom dozvedeli, že manžel ich podvádza. Obe rozmýšľajú čo ďalej, lebo nie sú v pozícii, že by len tak mohli plesnúť dverami. Teda mohli by, vždy môžete, ale nie je to ani jednoduché, ani pohodlné, a ani celkom nevedia, či by to chceli.

U oboch, hoci sú veľmi odlišné, nastalo rozmýšľanie o tom, kde urobili chybu, čo prehliadli, ako zlyhali a či nemohlo byť všetko inak. Jedna z nich sa pre manžela vzdala kariéry, deťom najala opatrovateľku a stala sa profesionálnou reprezentatívnou manželkou veľmi úspešného a náročného muža. Ani to, že s ním bola všade a vždy vyzerala o dve triedy lepšie ako všetky manželky v ich okolí, ju neochránilo. Našiel si inú, dokonca staršiu od neho.

Druhá známa nechcela chodiť nikam. Venovala sa deťom, piplala sa v záhradke, urobila si doktorát, ktorý ju posunul na dobre platenú pozíciu, čo znamenalo, že domov nosila viac peňazí ako jej muž. K tomu sa stíhala ešte starať o manželovu imobilnú matku. Myslela si, že bude aspoň vďačný. Ale vyšla na žobrotu za dobrotu. Povedal jej, že ju po prvý raz podviedol, keď sedela do noci pri jeho chorej mame.

Ani jedna z týchto žien sa nevydávala ani veľmi mladá, ani preto, že sa musela, ani po krátkej známosti. Obe majú už relatívne veľké deti. A obe sa začali obviňovať, dokonca svojich partnerov ospravedlňovať, či hľadať dôvody prečo sa stalo, čo sa stalo.

Odpoveď je veľmi jednoduchá. Podviedli ich, lebo ich chceli podviesť a ospravedlnenie si vyrobili po tom alebo ešte predtým. Na všetko sa dá nájsť výhovorka.

V takýchto situáciách len počúvam, lebo sa neodvažujem radiť. Viem len to, že pátranie po nesprávnom tóne v hlase, nepekných šatách, prílišnom trvaní na tom či onom, nikam nevedie. Otázka je, či chcú alebo nechcú vo svojich manželstvách pokračovať. Ak sa tak rozhodnú, nemali by sa už veľmi obzerať späť.           

 

Prečítajte si aj Zuckerberg a jeho priznanie na sociálnej sieti

 

Ženy v meste