BRUSEL, ŠTRASBURG. Slovenská poslankyňa Európskeho parlamentu (EP) Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) z frakcie Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR) bola vo štvrtok zvolená za predsedníčku Výboru EP pre zamestnanosť a sociálne záležitosti (EMPL). Nicholsonová je v europarlamente novou europoslankyňou, zvolená bola v júnový eurovoľbách. 

Za potvrdenie slovenskej europoslankyne do tejto funkcie hlasovalo 38 členov 55-členného výboru, 14 bolo proti a traja sa hlasovania zdržali.

V histórií nášho členstva v Európskej únii sa Slovensku takmer nikdy nepodarilo obsadiť takú významnú pozíciu a v novom Európskom parlamente bude predsedať výboru ako jediná zo slovenských europoslancov.

Už počas kampane deklarovala, že hlavnými témami, ktorým sa bude v Európskom parlamente venovať budú sociálne témy, ako zosúlaďovanie rodinného a pracovného života, pomoc zdravotne ťažko postihnutým občanom, ale aj aktívne starnutie a inklúzia sociálne vylúčených spoločenstiev.

 

 

Neprešla expremiérka Szydlová 

"Zvolenie za predsedníčku EMPL považujem v prvom rade za veľkú poctu, ale aj obrovský záväzok pokračovať v práci, ktorú som začala už v svojej rodnej krajine. Sociálne problémy nepoznajú hranice a bude teraz našou náplňou práce, aby sme našli najlepšie riešenia na európskej úrovni. Máme až 28 rôznych vzorov podľa 28 členských štátov na výmenu najlepších postupov, ktoré budeme môcť aplikovať na Slovensku s cieľom pomôcť našim občanom. Predpokladom ale je, že sa budeme vedieť dohodnúť, otvorene a na základe argumentov a tvrdých dát," uviedla Nicholsonová na sociálnej dieti. 

Pôvodne bola za šéfku tohto výboru, ktorý v rámci politických dohôd medzi siedmimi politickými frakciami pripadol frakcii ECR, nominovaná bývalá poľská premiérka a teraz europoslankyňa Beata Szydlová. 

 Tá však doplatila na blokovanie zo strany liberálnej frakcie Obnovme Európu, ktorej členovia sa rozhodli bojkotovať kandidátov na predsednícke a podpredsednícke funkcie vo výboroch EP z populistických hnutí a tiež z tých politických strán a krajín, voči ktorým má Európska komisia výhrady pre porušovanie princípov právneho štátu. 

Szydlová bola zvolená do europarlamentu za stranu Právo a spravodlivosť (PiS).

Lucia Ďuriš Nicholsonová sa ako členka ECR zásluhou tejto situácie ocitla v hre o predsednícke kreslo prestížneho výboru; ináč hrozilo, že táto funkcia pripadne inej politickej skupine.

 

 

Slovensko má iba dve ženy, obe majú významné funkcie

Slovenská europoslankyňa sa vo svojom príhovore poďakovala za túto príležitosť, zdôraznila, že je v rámci výboru ochotná konštruktívne spolupracovať s členmi všetkých politických frakcií a vyzvala ich, aby si prípadné spory riešili v pléne EP, a nie na pôde výboru.

Slovensko má iba dve ženy v Európskom parlamente a obom sa podarilo získať zaujímavé funkcie. Monika Beňová (Smer-SD) z frakcie socialistov a demokratov (S&D) sa stala jednou z kvestoriek zákonodarného zboru EÚ. Obe poslankyne by mali zastávať tieto funkcie v prvom, dvaapolročnom volebnom období europarlamentu (do januára 2022).

 

 

Nicholsonová nebude zrejme kandidovať do NR SR 

Zvolenie za predsedníčku Výboru Európskeho parlamentu (EP) pre zamestnanosť a sociálne záležitosti (EMPL) mení pre Nicholsonovú aj situáciu doma. Pre TASR potvrdila, že "jej zvolenie je pre ňu novou situáciou, ktorú nečakala, váži si ju", a preto akékoľvek ďalšie aktivity vzhľadom k domácej politike bude reflektovať v súvislosti s novou funkciou na pôde EP. Pôvodne chcela Nicholsonová kandidovať v budúcoročných parlamentných voľbách.