Prepíname spolu s manželom poľské televízne stanice, či budú vysielať naživo návštevu prezidentky Zuzany Čaputovej vo Varšave. A hneď je nám príjemnejšie, keď zistíme, že nezostala bez povšimnutia. Že ju citujú, že sa zaujímajú o to, aké má názory, ako to ovplyvní vzťahy v regióne. Je jedinou ženou - politickou líderkou v tejto časti Európy.  Slovensko je tak výnimočné! Čítam na internete aj reakcie poľských diskutujúcich, ktorí ju obdivujú nielen preto, ako vyzerá, ale za jej názory. Niektorí vtipne píšu, že by bolo dobré, keby si Slováci Poľsko adoptovali. Iní navrhujú rozpútať vojnu so Slovenskom a následne sa vzdať, lebo aj oni by chceli mať takú prezidentku!

 

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová položila veniec k Hrobu neznámeho vojaka na Námestí Józefa Pilsudského vo Varšave. Foto TASR - Martin Baumann

 

Roky rokúce sa v Poľsku takmer nič o Slovensku nehovorilo. Jasné, až na malé výnimky! Napríklad vtedy, keď som sa v polovici 90. rokov vydávala za Slováka a sťahovala na Slovensko, viacerí ma ľutovali, že idem do krajiny, v ktorej vládne Mečiar. Vtedy to bol on, čo Slovensku robil renomé v zahraničí. Nemusím nikomu vysvetľovať, aké negatívne. Podobné ohlasy malo Slovensko, keď sa na rozdeľ od Poľska, Česka a Maďarska, nezačlenilo do NATO. 

Potom bolo o Slovensku dlho ticho, ako keby neexistovalo, ako keby nebolo o čom. Až kým neprijalo euro. To bolo niečo, čo v Poľsku pár dní rezonovalo.

Minulý rok to boli opäť zlé a smutné správy: vražda Jana Kuciaka a jeho snúbenice. 

To by bolo vo veľkej skratke asi viac-menej všetko. Za tých vyše 20 rokov, čo to pozornejšie sledujem, ako v mojej rodnej krajine vnímajú moju ďalšiu vlasť - Slovensko. 

Len asi toľko si zapamätá priemerný Poliak v súvislosti so svojim južným susedom. A aj to si ho ešte občas popletie s Českom.  Ktovie, prečo sa Slovensku v poľských médiách dáva tak málo priestoru?

Všetko sa ale zmenilo tento rok . Zmenila to žena, keď sa pustila do boja o prezidentský post. 

 

 

A tento týždeň je obzvlášť výnimočný, lebo poľské médiá sa venujú dvom Slovenkám: Zuzane Čaputovej, ktorá navštívila Varšavu a Lucie Ďuriš Nicholsonovej. Ta práve dnes získala post predsedníčky Výboru EP pre zamestnanosť a sociálne záležitosti.

O ten sa dvakrát neúspešne usilovala bývala poľská premiérka Beata Szydłová a súčasná europoslankyňa za vládnu stranu Právo a spravodlivosť. Keby nie to, zrejme by Nicholsonová v Poľsku žiadnu pozornosť nezískala. 

Pred rokmi sa ma novinári pýtali, komu fandím, keď pozerám športové zápasy, v ktorých hrajú Poliaci proti Slovákom. Jasné, že prvá vlasť mi je bližšia, ale po takom zápase sa nikdy necítim porazená. Je to vlastne úžasné mať dve vlasti a tešiť sa z úspechov jedných alebo druhých. Podobne je tomu dnes - obzvlášť, keď do hry prichádzajú múdre, vzdelané ženy. Je to zaujímavé sledovať ako rázne menia imidž Slovenska v zahraničí.