Nicole Mary Kidmanová sa narodila 20. júna 1967 v Honolulu v americkom štáte Havaj, ale vyrastala na predmestí Sydney v Austrálii, kam sa s rodinou presťahovala ako štvorročná. Prirodzený herecký talent rozvíjala v austrálskej divadelnej spoločnosti pre mladých a venovala sa aj baletu. Keď jej v roku 2003 umiestnili hviezdu na Hollywoodskom chodníku slávy (Hollywood Walk of Fame) povedala: “Mám rada herecký kumšt a toto je šľahačka na torte," uviedla. Pozrite si šesť filmov, v ktorých Nicole Kidman zažiarila.

 

Nicole Kidman s manželom spevákom Keithom Urbanom .  Foto - TASR/AP

 

 

1. Úplné bezvetrie/Dead Calm (1989)

 

 

Len 21-ročnú herečku si Hollywood všimol po úspešnom trileri Úplné bezvetrie. John a Rae Ingramovi počas námornej plavby dostávajú so svojou jachtou do úplného bezvetria. Keď zachránia Hugieho Warrinera, ktorý tvrdí, že ako jediný prežil stroskotanie Orpheusa, začnú sa pre nich najhoršie dni ich života.  Film znamenal raketový štart pre Kidmanovej medzinárodnú kariéru.

 

Nicole Kidman v Cannes 2017.  Foto - TASR/AP

 

2. Dni hromu/ Days of Thunder (1990

 

 

Dráma zo zákulisia automobilových pretekov je príbehom maldého a talentovaného pretekára. Cole Trickle, ktorého hrá Tom Cruise, chce stále vyhrávať. Keď ho objaví podnikateľ Tim Dalland (Randy Quiad), dostane sa Cole do tímu legendárneho mechanika Harryho Hoggea ( Robert Duvall), a  má šancu zúčastniť sa na Winstonovom pohári v Daytone. Lenže po ťažkej havárii, pri takmer príde o život, sa všetko zmení. Pomôže mu krásna doktorka Claire (Nicole Kidman). Športovú drámu natočil Tony Scott, mladší brat slávneho Ridleyho Scotta. Po filme sa z Toma Cruisa a Nicole Kidman stali na 11 rokov manželia. Adoptovali si dve deti.

 

Nicole Kidman s manželom Tomom Cruisom.  Foto - TASR/AP

 

3. Zomrieť pre… /To die for (1995)

 

 

Nicole Kidman hrá vo filme krásnu, nadanú a zaujímavú malomestskú hviezdičku, ktorá urobí všetko preto, by sa stala televíznou hviezdou. Pre Nicole Kidman to bola prvá väčšia úloha, za ktorú bola ocenená Zlatým Glóbusom. Dokázala, že nie je len manželkou Toma Cruisa.

 

Nicole Kidman so Zlatým Glóbusom.   Foto - TASR/AP

 

4. Návrat do Cold Mountain/Cold Mountain (2003

 

Milostný príbeh na pozadí Americkej občianskej vojny prežíva zranený vojak Konfederácie Inman (Jude Law) a dcéra pastora Ada (Nicole Kidman), ktorá sa po otcovej smrti stará o farmu. Naučili ju hrať na klavíri, čítať a rozpoznať hviezdy, ale neovláda žiadnu z domácich prác. S tým jej pomáha drsná tuláčka Ruby (Renne Zellweger). Inman sa k nej dlho vracia a prežíva všetky hrôzy vojaka na úteku, kým ona prežíva utrpenie a útoky na otcovu farmu.

 

Nicoel Kidman. Foto - TASR/AP

 

5. Moulin Rouge (2001)

 

Jeden z  najúpešnejích filmov roku 2001 oživil umierajúci žáner – austrálsko-americký muzikál je romantickým príbehom o láske medzi básnikom Christianom z Paríža a kurtizánou Satine, hviezdou Moulin Rouge. Tá ma presvedčiť majiteľa podnika, aby uviedol Christianovu hru. Zamiluje sa do básnika, lebo si myslí, že je to bohatý vojvoda. Nicole Kidman bola za výkon v muzikáli prvýkrát nominovaná na Oscara a získala Zlatý glóbus (2002).

 

S režisérom muzikálu Moulin Rouge Baz Luhrmannom (Vpravo) a Ewanom McGregorom (v strede).

 

6. Hodiny/The Hours (2002)

 

 

Psychologická drama Hodiny vznikla podľa bestselleru amerického spisovateľa Michaela Cunninghama. Autor v ňom spracoval príbehy troch žien z rôznych časových období a inšpiroval sa príbehom anglickej spisovateľky Virginie Woolfovej a jej knihou Pani Dallowayová (1925). Nicole Kidman tu podala fenomenálny výkon ako spisovateľka, ktorá prežíva ťažký boj s psychickou chorobou, je nepochopená a vo svojej osmelosti napíše životný román Pani Dallowayová. Vynikajúco vo filme hrali i Julianne Moore a Meryl Streep.

 

 

Nicole Kidman za tento film získala Oscara za Najlepší ženský herecký výkon, za rovnakú úlohu dostala aj Zlatý Glóbus a cenu BAFTA.

 

Nicole Kidman s Oscarom.   Foto - TASR/AP

.

Prečítajte si aj Zlatú palmu v Cannes získal prvýkrát švédsky film, osobitnú cenu dostala Nicole Kidman