BRATISLAVA. Od začiatku tohto roka ceny v obchodoch u nás medziročne klesajú. Lacnejšie nakúpime nielen služby, ale aj potraviny. „Ceny potravín a nealko nápojov v auguste medziročne znížili o tri percentá,“ hovorí analytička Poštovej banky Jana Glasová.

Vidí za tým lacnejšie poľnohospodárske komodity na svetovom trhu, nižšie ceny energií, no aj zníženú DPH na vybrané potraviny. Očakáva, že zlacňovanie agrokomodít sa môže na jeseň zastaviť, čo by sa malo postupne začať premietať aj do cien potravín.

Hoci ceny potravín medziročne klesli, stále nám podľa Glasovej ukrajujú mesačne „nemalú časť z rodinného rozpočtu“. Ukázali to údaje štatistikov za mesiac august.

 

 

Väčšina potravín medziročne zlacňovala. „Najciteľnejší pokles sme zaznamenali v prípade petržlenu, ktorý je o takmer štvrtinu lacnejší ako vlani.“ hovorí Glasová. O necelú pätinu menej zaplatíme aj za jablká a mrkvu. O desatinu išla dole oproti vlaňajšku aj kapusta. Dvojciferný pokles cien vykázali ešte aj mlieko, vajcia, maslo či hovädzie mäso. O niečo menej ako minulý rok nás vyjdú mäsové výrobky ako klobásy, údené mäso či slanina.

Ceny išli dole v auguste aj medzimesačne. Najvýraznejšie medzimesačné zlacnenie zaznamenalo hrozno, a to až o takmer tretinu. Nasledovala mrkva, zemiaky a kapusta, ktoré taktiež vykázali oproti júlu výrazný, až dvojciferný pokles cien.

Znižovanie cien kopírovali aj ceny vybraných potravín a nápojov, za ktoré sú údaje dostupné, vysvetľuje jej kolegyňa Dominika Ondrová. Z koša 38 potravín a nápojov sa medziročné zdražovanie podľa nej dotklo len piatich položiek. „Za obyčajné rožky, ktoré chýbajú v máloktorom nákupnom košíku, sme platili rovnako ako pred rokom,“ hovorí.

 

 

Naopak najviac sme si v auguste 2016 priplatili za kryštálový cukor, ktorý medziročne zdražel o takmer pätinu. Zo sezónnych potravín zdražela najviac – takmer o tretinu, kvasená kapusta, ktorej sezóna sa práve začala. Preto sa dá očakávať, že pôjde s cenou ešte dole. O 14 percent drahší je v porovnaní s minulým rokom aj zeler, o desatinu zemiaky. Zdraželi aj cestoviny, čokoláda a káva. 

 

Prečítajte si aj Najlepšie jedlo pre deti? Doma varené