Nominácia na prestížnu Man Bookerovu cenu za rok 2018, víťaz Costa Novel Award za najlepší román roka, ocenenie Waterstones pre knihu roka, najlepšia kniha roka podľa The Economist, najlepší írsky román roka 2018 a množstvo ďalších cien.

Román Normálni ľudia od írskej autorky Sally Rooneyovej práve vychádza vo vydavateľstve Lindeni v skvelom preklade Kristíny Hečkovej a je považovaný za jeden z najoceňovanejších románov súčasnosti.

Sally Rooneyová a jej oceňovaní Normálni ľudia 

Len o máloktorej knihe ostatného obdobia sa píše tak veľa a v takých superlatívoch, ako o románe mladučkej, len 29-ročnej Írky. Budúca klasika, literárny fenomén dekády, najlepšia kniha pre mileniálov, Salinger pre generáciu snapchatu – to je len niekoľko z množstva prívlastkov, ktoré sa knihe ušli v zahraničnej tlači. „Napohľad jednoduchý príbeh, ale vyrozprávaný s inteligenciou, vtipom a jemnosťou. Rooneyovej genialita spočíva v jej schopnosti sledovať subtílne zmeny jej postáv, a to v ich vnútornom svete, ako aj vo vzťahu k sebe navzájom. Absolútne fascinujúce. Prečítajte si to,“ doplnil rešpektovaný literárny portál Kirkus Reviews.

Foto - Albatros

Rooney ponúka čitateľom na prvý pohľad obyčajný príbeh. No román má neobyčajný štýl a viaceré myšlienkové roviny. Connell a Marianne pochádzajú z jedného malého mestečka na západe Írska, no zdá sa, že tam sa podobnosť medzi nimi končí. Connell je v škole obľúbený, zatiaľ čo Marianne je samotárka. Marianne je z bohatej rodiny, Connel vyrastal bez otca a jeho matka je upratovačka. Keď však jedného dňa nadviažu rozhovor – síce trápny, no strhujúci – spustia lavínu, ktorá navždy zmení ich životy.

Normálni ľudia sú príbehom o neprekonateľnej fascinácii, priateľstve a láske. O ľuďoch, ktorých vzájomná príťažlivosť a zároveň neznesiteľná vzdialenosť dovádzajú k poznaniu, že nemôžu byť spolu, no ani jeden bez druhého. Podáva svedectvo o tom, aké ťažké je zmeniť sa, stať sa tým, čo považujeme za „normálne“. A s dojímavou nehou odkrýva, ako nás život učí manévrovať v priestore medzi sexom a mocou, tendenciou zraňovať a byť zraňovaný, túžbou milovať a byť milovaný.

Sally Rooneyová a jej oceňovaní Normálni ľudia

Normálni ľudia výnimočne zaujali náročných literárnych kritikov, ale aj širokú čitateľskú obec - vo svete sa predalo už vyše milióna kópií knihy. “Delikátny a brutálne úprimný príbeh o tom, aké to je byť totálne prepojený s iným človekom, zatiaľ čo sa snažíte nájsť sami seba. Na týchto stránkach budete chcieť žiť naveky,” napísali v obľúbenom ženskom magazine Cosmopolitan. A seriózny New York Times dopĺňa: “Má nezvyčajnú moc robiť to, čo majú realistické fikcie robiť: priniesť svetlo do myslenia a správania sa našich súčasníkov v súkromí. A navyše nám umožňuje spoznať sa v ich trápeniach. Je len málo súčasných spisovateľov, ktorí dokážu rozprávať príbeh a opísať postavy tak, ako Rooney.”

A na záver ešte z recenzie portálu Vox: “Je to neskutočne intelektuálne. Neskutočne nežné. A tiež neskutočne krásne.”