Strašne sa na ten projekt teším. Od budúceho roka už nebudem okolo môjho paneláku v Petržalke krúžiť, aby som zistila, že nemám kde zaparkovať. Teraz to patrí k dennému folklóru, bez ohľadu na to, či sú dve hodiny poobede alebo deväť hodín večer. Keď idem pre deti na tenis, už ani nezastavujem, oni rovno naskakujú ako v tej slávnej českej komédii, kde z vlaku kričia na cestujúcich: nezastavíme, len pribrzdíme.

Po novom ma na mojom parkovacom mieste bude čakať nejaký dobrák. Aspoň tak tomu rozumiem, keďže si budem k miestnej dani platiť ešte 60 eur ročne za to, že si chcem ako Petržalčan zaparkovať pri dome. Vyslovene mi to takto nikto nevysvetlil, no ale, keď si zaplatím, tak mi snáď niekto bude garantovať, že to parkovacie miesto aj dostanem. Alebo?

Ale aj tak to bude zábava. Na sídlisku, ktorý je počtom obyvateľov tretím najväčším mestom na Slovensku, budeme hrať s autami takú tu hru na stoličky. Poznáte ju, nie? Stoličiek je vždy o jednu menej a keď vypnete hudbu, musíte si rýchlo jednu obsadiť. V Petržalke sa bude hudba vypínať o piatej. Dovtedy môžu v Petržalke podľa nového systému parkovať trebárs rodičia, príbuzní alebo iní návštevníci, ale po piatej už len rezidenti, rozumej tí, čo tu majú trvalý pobyt. Hra o stoličky sa začne. Akurát, nebude chýbať jedno, ale 17-tisíc parkovacích miest. Nevadí, bratislavská firma to určite zvládne. Vraj denne prekontroluje s políciou aj 5-tisíc parkovacích miest, či tam parkuje ten, kto má.  Úžasný výkon. Polícia síce veľa iného asi v ten deň nestihne, ale čo tam po tom.

Aj zlosť si budeme mať na kom vyliať. Utečenci už možno nebudú tak v kurze, ale my v Petržalke si zapoľujeme na tých, čo tu neplatia dane a nie sú rezidenti. Na tých mimopetržalských, čo majú len prenajaté byty. Tí zaplatia 800 eur ročne, lebo inak... A pozor si dáme aj na tých, čo nemajú jedno, ale dve alebo až tri autá. Veď to je nehoráznosť, mať dnes okrem súkromného ešte aj služobné.

Firma za to vraj zinkasuje päť miliónov eur. Nuž, zaslúžene, ak niečo takéto prepracované bude fungovať 365 dní v roku. A ako to posilní náš betónový lokálpatriotizmus.

Nie som si len istá, či za to priplácanie aj nejaké nové miesta na parkovanie vzniknú. Starosta Vladimír Bajan sľubuje, že áno. A on slovo iným za tých 20 rokov, čo sa mu v politike darí, vždy drží. Len nerozumiem, ako. Lebo ten istý Bajan tvrdí, že voľné pozemky už v Petržalke došli, podzemné garáže vraj stavať nemôžu, lebo tu máme vysoko spodnú vodu  a keď navrhuje garážový dom, hneď dostane petíciu. Ešteže teraz použil sedliacky rozum a s firmou podpísal zmluvu tak, že mu do toho nikto z Petržalčanov, ani miestnych poslancov kafrať nestihol. Len aby mala v Petržalke tá bratislavská firma kde zaparkovať. Lebo to budú možno tiež mimopetržalskí, či? Hoci, čo som o nich čítala, vedia vždy presne, u koho treba zaparkovať. 

Páčia sa mi tieto nové petržalské hry. Akurát sa občas strácam, kto sa tu s kým vlastne hrá.

 

Prečítajte si aj Mužský svet sa vzdáva nahoty. Zázrak

 

Podporte nás a stante sa clenkami klubu