VIEDEŇ, BRATISLAVA. Rakúsko má nového prezidenta, ktorý v dramatických voľbách porazil svojho rivala len o 31 026 hlasov. V nedeľňajších voľbách zvíťazil profesor ekonómie a bývalý šéf opozičnej strany Zelených Alexander Van der Bellen nad kandidátom krajnej pravice Norbertom Hoferom (FPÖ).

Hofer nedeľňajší súboj najprv vyhral, keď získal 51,9 percenta hlasov. Volili ho hlavne muži (54 percent) s nižším vzdelaním a na vidieku. Van der Bellena volilo 48,1 percenta voličov, hlavne ženy (54 percent) a ľudia s vyšším vzdelaním z miest.  

 

 

Krajná pravica sa radí

Po sčítaní viac ako 700-tisíc korešpondenčných hlasov, ktoré sa rátali ešte v pondelok, sa meno víťaza zmenilo. Novým prezidentom Rakúska sa tak prvý raz v povojnovej histórii stane kandidát, ktorý nepatrí k dvom hlavným vládnym stranám – sociálnym demokratom alebo ľudovcom. Van der Bellen kandidoval ako nezávislý, ale so silnou podporu opozičnej strany Zelených, ktorú ako šéf jedenásť rokov viedol. Hofer už porážku uznal, krajne pravicová Slobodná strana Rakúska sa chce ešte poradiť, čí výsledok volieb akceptuje.

Alexander Van der Bellen, syn Estónky a Rusa, ktorí utiekli pred Sovietmi a usadili sa v Tirolsku, sa hlavou štátu stane ako 72-ročný uznávaný politik. Vystupuje vecne, pokojne a pragmaticky.  

Dvojnásobný otec, ktorý roky pôsobil na univerzite vo Viedni, vstúpil do politiky najprv ako sociálny demokrat. Ochrana životného prostredia ho oslovila po protestoch proti stavbe vodnej elektrárne na Dunaji v Hainburgu. Vtedy sa rozhodol prejsť k Zelených, za ktorých ho v roku 1994 zvolili do parlamentu. Stranu potom 11 rokov viedol ako jej šéf.

 

S Norbertom Hoferom.

 

Vystupuje ako štátnik

„Ako prezident bude pokračovať v štýle doterajšieho prezidenta Heinza Fischera, bude pôsobiť ako diplomat v zákulisí politiky a Rakúsko bude štátnicky zastupovať v zahraničí,“ povedal pre Ženy v meste politológ Peter Filzmaier z univerzity v Grazi.

Prvou dámou Rakúska sa tak stane Van der Bellenova druhá manželka a šéfka klubu Zelených Doris Schmidauer, ktorú si vzal len minulý rok v decembri. S prvou manželkou, s ktorou má dvoch synov, sa rozviedol po viac ako 50 rokov trvajúcom zväzku.

 

 

Zástanca Únie a utečencov

Van der Bellen sa stáva prezidentom krajiny, ktorú súboj o hlavu štátu rozdelil a posilnil tábor krajnej pravice, ktorá v Rakúsku roky šíri nenávisť voči prisťahovalcom a teraz utečencom. Tvrdí, že zvyšujú kriminalitu, nezamestnanosť, dvíhajú ceny nájmov a šíria choroby.

Van der Bellen je za prehĺbenie spolupráce v rámci Európskej únie, podporuje vznik Spojených štátov európskych a obdivuje politiku nemeckej kancelárky Angely Merkelovej voči utečencom. Sám kritizoval postoj rakúskej vlády v utečeneckej kríze a hovoril, že príchod utečencov netreba brať len ako problém, ale aj ako šancu intergrovať mladých a vzdelaných cudzincov. 

„Najdôležitejšou úlohou nového prezidenta bude prekonať rozdelenie spoločnosti. Verím, že Van der Bellen nájde nielen správne slová, ale že urobí aj správne kroky,“ povedal pre rakúske média odchádzajúci prezident Heinz Fischer.

 

 

Prečítajte si aj Slovensku chýba Viedeň