"O šaty a záhradu sa možno zaujímať tak, ako o umelecké dielo."

Marcel Proust.

 

Foto - autorka

 

PARÍŽ. Každý deň, od začiatku júl, už pol hodinu pred otvorením sa pred Múzeom umeleckých remesiel pri Louvri kľukatí dlhá rada záujemcov o veľkolepú výstavu, oslavujúcu 70. výročie značky Christian Dior.

Christian Dior urobil z Paríža 20. storočia mesto svetovej módy. Strohú ženskú módu povojnových rokov premenil na impresionistickú záhradu. Žena sa vďaka jeho modelom mení na rozkvitnutý kvet, s dôrazom na jej krivky, prvky klasického baletu, oblosť pliec, presné kontúry hrude v tvare kalicha, úzkeho pásu, bokov zvýraznených sukňami v tvare koruny kvetu.

 

Foto - autorka

 

Ženy a kvety

Dior tvrdil, že po žene sú kvety najbožskejším stvorením. Do modelov šiat prenášal záhradu svojho detstva v Granville, v Normandii na morskom pobreží pri ostrovoch Chausey. Christian Dior bol dieťaťom francúzskej buržoázie, s pevnými znalosťami klasickej kultúry a literatúry. V cite pre krásu ho formovala záhrada jeho matky Madeleine, années folles (bláznivé roky), parížska avantgarda a predstavenia a napokon vstup do sveta módnych salónov.

 

Foto - autorka

 

Výstava s názvom Christian Dior, tvorca sna nás sprevádza históriou značky Christian Dior od jej založenia v roku 1947 až po súčasnosť, prostredníctvom fotografií, rukopisov, módnych doplnkov, klobúkov, topánok, kabeliek, parfúmov, šperkov a vyše 300 modelov šiat. Na výstave nie sú len modely Christiana Diora, ale aj jeho nástupcov: Yves Saint Laurent, Marc Bohan, Gianfranco Ferré, John Galliano, Raf Simons, až po súčasnú hlavu značky Dior, návrhárku Mariu Graziu Chiuri.

Parfum sa musí hodiť k mejkapu, doplnky k šatám, šaty k žene. V roku 2006 sa François Demachy stáva tvorcom pre značku Dior a tvorí parfumy. « Všetko pochádza z myšlienky,» hovorí. Aj vznik nového parfému pripomína maľbu.

 

Kreácie Christian Dior z kolekcie Haute Couture jeseň-zima 2017/ 2018 na júlovej prehliadke v Paríži. Foto - TASR /AP

 

Chiuri: Ženy sú krásne v rozdieloch

Pri čítaní sprievodných textov na výstave, nás zaujalo meno Marie Grazie Chiuri. Po šiestich mužoch sa v roku 2016 po prvýkrát ocitá vo vedení svetovej módnej značky žena. V rozhovoroch, ktoré poskytuje médiám odkazuje všetkým ženám, že všetky sme rozdielne a všetky sme veľmi pekné v našich rozdieloch.

Ako matku dospievajúcej dcéry (ktorá bola so mnou na výstave vo vyťahanom tričku, rifliach a teniskách) ma pobavila spomienka Marie Grazie Chiuri, ako veľmi neznášala, keď ju ako 12-ročnú mama obliekala ako bábätko, s mašľami vo vlasoch. Vybrala sa na blšák a kúpila si rifle, košeľu a vojenský kabát. A odrazu bola šťastná. "Obliekať sa, znamená môcť sa vyjadriť," hovorí. 

 

Foto - autorka

 

Tvrdí, že sa treba spoliehať na svoj inštinkt. "Žena vždy vie, čo je pre ňu dobré. Niekedy nás naša výchova a vzdelanie nútia príliš rozmýšľať. A pritom prvá myšlienka je vždy tá pravá," dodáva Chiuri. 

Výstava trvá do 7. januára 2018, ale pre veľký záujem je lepšie si lístky kúpiť vopred na internete.

 

Foto - autorka

 

 

Prečítajte si aj Prvá žena Dioru je najvplyvnejšou ženou od čias Coco Chanel. Predstavila prvú kolekciu