Obličky detí sa vyvíjajú až do druhého roku života.  Aj preto je veľmi dôležité, čo jedia, pijú a ako sa  hýbu. Ich zdravý vývoj ohrozuje jedlo s pridanou soľou, slabý alebo presladený pitný režim a zlá životospráva. Tiež opakované infekcie močových ciest, či nadmerné užívanie antibiotík a liekov.

Napriek ohrozeniu zdravého vývoja obličiek detí, často vďaka rodičom prekračujú dennú dávku sodíka v priemere o 80 percent.  V troch rokoch už deti dostávajú trikrát viac sodíka ako potrebujú. Pritom práve ten je obrovskou záťažou pre obličky.

 

 

Odporúčaná dávka:

Vek detí

4-12 mesiacov

1-3 roky

4-7 rokov

7-10 rokov

11-14 rokov

Soľ (g/deň)

menej než 0,5

0,5 - 1

1

1,15

1,25

Sodík(mg/deň)

180

300

410

460

5

Zdroj: Poradenské centrum Výživa dětí, ČR

 

Odborníci upozorňujú, že za nadmerný príjem sodíka môžu aj skryté soli v potravinách. Až dve tretiny napríklad z presoleného pečiva, údených syrov, párkov, šunky či kečupu. Už  jedna porcia údených syrov prekračuje potrebnú celodennú dávku.

 

 

Obsah sodíka v potravinách 

Potravina

bežný rožok

šunka

trvanlivá saláma

kečup

párky

tavený syr

Sodík

(mg/porcia)

220

750

800

1 100

2 480

900

Zdroj: Poradenské centrum Výživa dětí, ČR

 

 

Prejavy nedostatku tekutín?

Kým voda u dospelých tvorí 60 percent z hmotnosti, u detí až 80 percent. A to je dôvod, prečo zlý pitný režim tak rýchlo deti dehydruje. Odborníci preto odporúčajú najmä číru vodu, žiadne minerálky, či perlivé vody. Sladené malinovky navyše obsahujú umelé farbivá, sladidlá, či konzervačné látky. László Kovács, prezident Sekcie detskej nefrológie vysvetľuje časté omyly rodičov.

„Mlieko a kakao nie sú nápoje, ale potravina. Je to vlastne tekutá výživa a nedokážu uspokojiť fyziologickú potrebu vody. Nie sú vhodné ani na hasenie smädu. Ale pozor. Ak už je dieťa smädné, smäd je prejavom nedostatku vody. Odporúčam ovocné šťavy, ale iba z prírodného ovocia. Musíme ich však riediť nesýtenou vodou, pretože prekyseľujú žalúdok. Ich denný príjem však nemá prevyšovať 120-150 ml u dojčiat resp. 350 ml u starších detí,“ spresnil László Kovács.

Základnými príznakmi sú únava, malátnosť, bolesť hlavy, závraty, nepokoj a  nechutenstvo. V šokovom stave sa zrýchľuje pulz a skracuje dych. Menšie deti sa rýchlo zvráskavejú. Prejavom dehydratácie sú aj suché sliznice, jazyk potiahnutý bielym až hnedým povlakom. Pri bábätku na nedostatok tekutín v organizme upozornia aj suché plienky.

 

 

Prvá pomoc pri dehydratácii

Základný princíp je dostať do dieťaťa stratené tekutiny. Aj doma sa používajú rehydratačné roztoky, ktoré stačí len rozmiešať vo vode, dať dieťaťu vypiť a postupne pridávať ďalšie tekutiny. U starších detí je dobré podať minerálnu vodu s vyšším obsahom iontov. Ak dieťa odmieta piť, vyhľadajte lekára.

Deti často čistú vodu, či nesladený čaj odmietajú. Odborníci radia ho motivovať farebným pohárom či slamkou. Ak aj napriek tomu pije málo, skúste  riedke polievky, ovocie či zeleninu. Napríklad uhorky, šalát alebo paradajky obsahujú až 95 percent vody. Z ovocia má najviac vody červený melón. 

 

Ideálny príjem tekutín:

Vek/ Objem tekutiny v ml/24 h/ Objem tekutiny v ml/kg/24 h

  • 3 dni /250 – 300/ 80 – 100
  • 2 týždne/ 400 – 500/ 125 – 150
  • 3 mesiace/ 750 – 850 /140 – 150
  • 6 mesiacov/ 950 – 1 100/ 130 – 145
  • 9 mesiacov/ 1 000 – 1 250/ 130
  • 1 rok/ 1 100 – 1 300/ 120 – 135
  • 2 roky/ 1 350 – 1 500/ 100 – 125
  • 4 roky/ 1 600/ 90 – 110
  • 5 a 7 rokov/ 1 600 – 2 000
  • 8 a viac/ 2 000

 

Obličky detí môžu vážne ohroziť okrem vrodených chýb aj baktériové infekcie močových ciest, najmä ak sa opakujú. „Nie každé dieťa sa rodí so zdravými obličkami,“ upozorňuje László Kovács. Preto si zdravé obličky musíme chrániť.

Neliečený zápal rodičia nemajú podceňovať, pretože sa v obličke môže hojiť tvorením jaziev, ktoré po rokoch môžu viesť až k strate ich funkcie. Tiež lieky, ktoré sú pre detské obličky toxínom. Často ich lekári predpisujú hlavne pod tlakom rodičov, ktorí ich pre dieťa chcú „tak pre istotu.“  Najčastejšie ide o lieky proti teplote či bolesti, antibiotiká či dokonca chemoterapeutiká. Pediatri by v žiadnom prípade tlaku rodičov nemali podľahnúť. 

Obzvlášť si musíme dávať pozor na  kombináciu liekov na chronické ochorenia. „Mimoriadne dôležitá je aj kontrola funkcie obličiek po liečbe pri pravidelnom užívaní liekov ,“ upozorňuje Katarína Furková, hlavná odborníčka MZ SR pre pediatrickú nefrológiu. Bakteriálne infekcie močových ciest patria u detí k najčastejším ochoreniam, hneď po ochoreniach dýchacích orgánov. Výskyt významne stúpa u adolescentiek.  

 

Katarína Furková, hlavná odborníčka MZ SR pre pediatrickú nefrológiu.

 

 

Desať dní v nemocnici

Svoje o tom vie aj pani Diana. Prvorodenú dcérku opatrovala ako v bavlnke, pre jej dojčenie urobila maximum. Po prvý raz náhle dcérka ochorela, keď mala 11 mesiacov. 

„Dostala vysoké teploty, bola apatická, plačlivá, tak sme navštívili pediatričku. Tá nás odoslala na ORL, kde jej diagnostikovali zápal stredného ucha. Dostali sme antibiotiká, že to bude aj z toho, že „jej idú zúbky“  a išli sme sa domov liečiť. Som však lekárka, hoci pre dospelých. Zdalo sa mi to celé zvláštne, keďže dieťa nejavilo iné príznaky infekcie dýchacích ciest,“ spomína si mama Diana.

Po dobratí antibiotík jej dcérka dostala teploty opäť. „Bežný veľký apetít u dcérky vystriedalo nechutenstvo, dokonca zvracanie. Teploty ani po antipyretikách neklesali pod 38,5 C. Bol víkend a bála som sa čakať do pondelka. Návšteva v nemocnici potvrdila diagnózu - pyelonefritída. Okamžite nás hospitalizovali a nasadili infúznu antibiotickú liečbu. Strávili sme ťažkých 10 dní v nemocnici. Ďalšie týždne dcérka užívala antibiotiká v sirupe,“ vysvetľuje Diana.

„Dodnes mám na pediatričku veľmi ťažké srdce. Dcérka má totiž pre jej zlú diagnostiku jazvu na obličke. Od začiatku totiž infekciu močových ciest zle liečila. Infekciu síce antibiotiká jemne potlačili, ale potom prepukla naplno so silným zápalom obličiek. Bolo už neskoro. Extrémne silný zápal si vybral daň vo forme jazvy na obličke,“ spomína mama na osudnú chybu pediatričky .

Ak sa v detstve totiž infekcia nespozná a pri náhlom stúpnutí telesnej teploty sa nevyšetrí moč, môže ísť práve o akútny baktériový zápal obličiek. Zjazvenie obličky pritom môže po rokoch spôsobiť stratu ich funkcie .Výsledkom môže byť až dialýza a transplantácia. V akútnom štádiu infekcie je veľmi dôležité aj podávanie tzv. antioxidantov. Pri pyelonefritíde hlavne výťažok z brusníc a rybí olej, ktorý telu dodá omega 3 polynenasýtené mastné kyseliny, ktoré bránia tvorbe jaziev v obličkách a podporujú hojace procesy.

Dnes je našťastie z 11-mesačného bábätka slečna. „Vďaka odbornej pomoci sa dcérkin stav zlepšil. Žiaľ po pol roku sa napriek dodržiavaniu všetkých predpísaných zásad pyelonefritída opäť zopakovala. Teraz som už nečakala na stanovenie správnej diagnózy, ako prvýkrát, išla som k pediatričke už s odobratým dcérkiným močom. A opäť rovnaký scenár. Po prepustení nasledoval kolotoč vyšetrení, vrátane urologického DMSA scanu, ktorý potvrdil jazvu na pravej obličke. A, samozrejme, nefrologický dispenzár."

Našťastie dnes je z 11-mesačného bábätka 11-ročná slečna, ktorá športuje, vystrája so svojimi rovesníkmi. "Raz ročne ide pozrieť našu pani doktorku na nefrológiu,“  spresňuje mama Diana.   

 

Prečítajte si aj Choré obličky môžu komplikovať tehotenstvo i pôrod