BRATISLAVA. Poľská rodáčka Joanna Kožuch je výtvarníčka žijúca na Slovensku, ktorá vystavuje v rámci decembrového cyklu Umenie z našich radov v galérii Poľského inštitútu. Ten už tradične takto dáva príležitosť v centre Bratislavy na prezentáciu tvorby Poliakom bývajúcich na Slovensku.

 

Foto - Stano Stehlík

 

(Ne)pohyblivé obrazy Joanny Kožuch

Expozícia (Ne)pohyblivé obrazy je výberom tvorby od absolventského filmu Hra (2004) na Katedre animovaného filmu Vysokej školy múzických umení v Bratislave, kde teraz Joanna Kožuch pedagogicky pôsobí. Tento prvý film ako diplomová práca je deväťminútové dielo vytvorené kombináciou živých hercov s animáciou pastelovej kresby na papieri. 

Aj ďalšie diela sú experimentátorské. Jej 13-minútový film Fongopolis (2014) vyhral Anča Slovak Award aj výročnú cenu Slnko v sieti pre najlepší animovaný film. Na výstave ho možno vidieť celý aj s čiastočnou inštaláciou kresieb a použitých exponátov. 

 

Foto - Stano Stehlík

 

Animovaný denník o tehotenstve

Takmer osemminútový film 39 týždňov 6 dní (2017) je animovaný denník, dokument aj výtvarný experiment z pohľadu muža a ženy na obdobie vlastného tehotenstva a čakania na potomka. Vytvorila ho mixom umeleckých techník (animácia vody a ohňa, farieb v oleji, kreslená animácia, pixelácia, časozbery). 

Joanna Kožuch prezentuje aj nový film Music box v dĺžke päť a pol minúty. "Ten bude uvedený vo februári budúceho roka v nemeckom Stuttgarte v rámci medzinárodného projektu. Podieľa sa na ňom desať krajín a ja reprezentujem Slovensko," uviedla pre TASR výtvarníčka. Výstava potrvá do 18. januára 2019. Jej hlavným organizátorom je Poľský klub - Spolok Poliakov a ich priateľov na Slovensku.