Systém SPF vyvinul v prvej polovici sedemdesiatych rokov švajčiarsky chemik Franz Greiter. Práve on je otcom moderných opaľovacích krémov tak, ako ich poznáme v súčasnosti. Už v roku 1946 predstavil svetu svoj Gletscher Crème (Krém na ľadovec), čo bol prvý krém so slnečnou ochranou. Potom nadviazal na prácu svojich dvoch kolegov a svetu predstavil "ochranný slnečný faktor", tzv. SPF. V nasledujúcich rokoch sa systém SPF stal štandardom, podľa ktorého kritérií sa dodnes meria, efektívnosť opaľovacích krémov. Mimochodom, legendárny Gletscher Creme mal SPF len v hodnote 2!

 

 

To sme si nachvíľu odskočili do histórie. Teraz je na čase vysvetliť, ako to vlastne s SPF je a čo pre nás jeho hodnota v praxi znamená.

SPF poukazuje na kapacitu opaľovacieho krému blokovať UVB žiarenie. Pozor, čítate správne, ochranný SPF faktor sa týka len UVB žiarenia, ktoré spôsobuje, že sa na slniečku "spálime". Škodlivé UVA žiarenie, ale táto informácia teda SPF faktor nijako nezohľadňuje!

UVA žiarenie je pritom veľkým faktorom, čo sa týka rizika poškodenia pokožky slnkom. Pretože sa jeho pôsobením "nespálime" a nezčervenáme (v horšom sa ani neolúpeme), tak jeho prítomnosť nás nijako "nepáli". Čo by, ale mala! UVA lúče totiž prenikajú hlbšie do kože a spôsobujú oveľa výraznejšie problémy vrátane rakoviny kože a starnutia pleti. So starnutím pleti samozrejme súvisia aj vrásky, takže kto chce vyzerať mlado, nech si dáva v prípravkoch pozor na priepustnosť UVA lúčov!

Čo sa týka ochrany proti UVA žiareniu, nie je svet úplne jednotný. Pre Áziu, Austráliu, USA aj Veľkú Britániu platia iné označenia. A Európska Únia samozrejme nezostáva pozadu - odporúčaním EÚ bol na obaloch opaľovacích krémov zavedený symbol vyjadrujúci optimálnu UVA ochranu. Symbol jednoducho a názorne signalizuje, že produkt zaisťuje zmysluplný pomer UVA a UVB ochrany - minimálne v pomere 1: 3.

 

 

A čo teda znamená to číslo?

Výška ochranného slnečného faktoru znázorňuje čas, ako dlho dokáže opaľovací krém chrániť pokožku pred sčervenaním a spálením UVB lúčmi v porovnaní s tým, za ako dlho by sa spálila nebyť ochranného krému.

Ak tomu stále nerozumiete, nevadí. Vysvetlíme si konkrétny príklad. Povedzme, že vašej pleti (to zase záleží na vašom fototype, ty si preberieme niekedy nabudúce) trvá dvadsať minút, než sa na slniečku začne "páliť". Teoreticky, ak použijete prípravok s ochranným faktorom SPF 15, mal by vás pri pobyte na slnku chrániť 15krát dlhšie. Čo by bolo približne 5 hodín.

 

 

Takže otázka znie, fakt je to tak, že čím vyššie číslo, tým lepšia ochrana?

Nuž, áno aj nie. Na slniečku síce môžete zostať dlhšie, než sa spálite. Samozrejme za predpokladu, že na seba krém nanesiete v dostatočnom množstve a jeho aplikáciu budete pravidelne opakovať, najmä ak napríklad plávate alebo sa venujete nejakému športu. Ono si totiž veľa ľudí na seba natrie menšie ako potrebné množstvo, a to potom ochranný faktor 30 funguje skôr ako SPF 15 (alebo v prípade SPF 15 často skončí s ochranou na úrovni SPF 5).

V skutočnosti je len veľmi malý rozdiel v pridanej ochrane so zvyšujúcim sa číslom SPF. To však neznamená, že by sme mali hodnotu SPF úplne ignorovať. Pretože aj málo sa počíta!

 

Aké sú teda rozdiely?

SPF 15 - prepustí do vašej kože 1/15 UVB žiarenia, čo znamená, že blokuje asi 93% lúčov.

SPF 30 - prepustí do vašej kože 1/30 UVB žiarenia, čo znamená, že blokuje asi 97% lúčov.

SPF 50 - prepustí do vašej kože 1/50 UVB žiarenia, čo znamená, že blokuje asi 98% lúčov.

 

Urobili ste si v opaľovacích krémom a výške ochranného faktoru aspoň trochu jasno? Ak áno, môžete sa vrhnúť na informovaný nákup tých správnych prípravkov. Nájdete ich napríklad v e-shope spoločnosti Medaprex v sekcii Slnko a opaľovanie.