V dvadsiatke sme so sestrou zvládli pohár Nutelly lyžičkou na posedenie, popri učení ľahko padla za obeť celá Študentská pečať, obed sa dal nahradiť zmrzlinovým pohárom, poobede pol plechu maminej, čerstvo z rúry vytiahnutej bublaniny a na váhe bolo stálych, nehýbajúcich sa 50 kíl. Stačilo párkrát do týždňa prebehnúť po vale päť-šesť kilometrov.

Po prvom tehotenstve bolo treba nastoliť mierne zásahy v životospráve. Nutellu vypustiť, namiesto zmrzlinového pohára kornútok s dvoma kopčekmi. Bežeckú trasu o kilometer predĺžiť. Po druhom, treťom tehotenstve kojiť dlhšie, nielen pre zdravie dieťaťa, ale aj pre efektívnejšie popôrodné chudnutie. Z plechu bublaniny si ukrojiť skromný štvorček ku káve. V behu pokračovať, začať ignorovať výťah a vyšlapať osem poschodí denne, k posteli položiť dvojkilové činky. Kávu ani čaj nesladiť, chodiť viac mestskou hromadnou dopravou ako autom a vždy, keď sa dá, viac peši ako mestskou dopravou. V metre aj automatické schody vykráčať.

Po 40-ke sa k túžbe udržať stabilný počet kíl, pridala nutnosť bojovať s rôznymi zdravotnými neduhami. Problémy so spánkom, s krčnou chrbticou, časté migrény. Treba prijať ďalšie opatrenia. Úplne vyhodiť cukor, čiže rozlúčiť sa so zákuskami, sladkým pečivom, croissantmi s domácim džemom a makrónkami, urobiť z nich pastvu pre oči namiesto chuťového pôžitku. Žena sa v štyridsiatke naučí viac tešiť z farieb a vôní na stole, z porcelánových tanierov a krištáľových mís, na ktorých jedlo servíruje, ako z jedla samotného. Čokoládu ako večerný všeliek po pracovnom napätí, nahradili orechy. Ráno nalačno pohár teplej citrónovej vody. Po citrónovej vode ovos s mliekom. Absťák po cukre raz za dva týždne kompenzuje lyžička medu v bielom jogurte. Ku kmitom s činkami pridať pár brušákov. Aby som nemusela každé tri týždne chodiť k osteopatovi, zaradiť do denného programu desaťminútové video s pilates cvičeniami. Rozmýšľanie nad výberom v kaviarni sa zredukovalo na minerálku, minerálku s citrónom, kávu, alebo bylinkový čaj.

Štyridsiatka ma naučila, že radosť z kávy v peknej šálke môže byť rovnako intenzívna, ako pohár Nutelly v dvadsiatke a že pri slnečnicových jadierkach v miske z provensálskej keramiky sa dajú stráviť rovnako príjemné chvíle ako pri balení cukríkov m&m’s.

Len keď s obdivom hľadím na štíhlu vyšportovanú postavu kolegyne 50-tničky, rozmýšľam, či ona už fičí len na šalátových listoch a vode s citrónom.

 

Prečítajte si aj Nemocničný papagáj