Pamätáte sa na škandál Rogera Ailesa? Chlapík, ktorý z americkej stanice Fox News urobil za 20 rokov jeden z najsledovanejších televíznych kanálov, blízkych republikánom, musel minulý rok odísť pre sexuálny škandál. Popieral, že by obťažoval Gretchen Carlsonovú a potom úspešnú moderátorku odstavil, keď mu nevyhovela. Lenže, keď 76-ročného Ailesa obvinilo ďalších desať žien, skončil.

Tento rok rieši Fox News sexuálny škandál inej ikony. Obvinený je jeden z najznámejších amerických komentátorov, 67-ročný Bill O’Reilly, ktorý stelesňuje konzervatívnu tvár televízie. Jeho šou The O´Reilly Factor patrí k najsledovanejším a v rokoch 2014 až 2016 priniesla stanici reklamu v hodnote 446 miliónov dolárov. Keď O'Reilly urobil pred finále Super Bowl rozhovor s prezidentom Donaldom Trumpom, sledovalo ho 12 miliónov divákov.

O´Reillyho obvinila Wendy Walshová, že nedostala pracovné miesto, lebo sa odmietla slávnemu moderátorovi podvoliť, keď ju volal do hotela. A tiež nie je jediná, kto moderátora viní zo sexuálneho obťažovania. Denník New York Times zistil, že spoločnosť Fox News a spoločnosť 21st Century Fox ponúkla ďalším piatim ženám 13 miliónov dolárov, ak budú o sexuálnom obťažovaní moderátora mlčať. O´Reilly obvinenia popiera a tvrdí, že sa len niekto chce priživiť na jeho sláve a peniazoch. Fox News to už peniaze stojí. Reklamu po obvineniach stiahlo asi 70 inzerentov, medzi nimi aj automobilky Mercedes a BMV. O´Reilly v utorok vyhlásil, že si on i jeho šou berú na dva týždne voľno, lebo idú veľkonočné sviatky...

O´Reilly mal mediálnu pozornosť na tento čas naplánovanú, akurát z iných dôvodov. Vyšla mu totiž nová kniha, ktorá už patrí k bestsellerom. Volá sa Old School: Life in the Sane Lane a napísal ju spolu so scenáristom Jamesa Bonda Bruceom Feirsteinom.  Je o živote, jeho hodnotách a princípoch v 50. a 60. rokoch minulého storočia, teda o dobrej starej škole v spoločnosti i v rodinách.

Teraz to vyzerá, že O´Reilly uviazol v starom svete, kde vládnu mocní muži a ženy sú stvorené hlavne na ich obveseľovanie. Vnímal to tak určite aj Roger Ailes a podobne to má nastavené aj súčasný prezident Donald Trump, ktorý sa O ´Reillyho zastal ako dobrého chlapíka, ktorý určite nič zlé neurobil. Spomínate si, ako sa Donald Trump na videu oplzlo vychvaľoval, že si k ženám môže dovoliť všetko, lebo je mocný a bohatý. Napriek tomu sa stal najmocnejším mužom Ameriky. Mimochodom aj s podporou Fox News a jej bývalého šéfa Ailesa.

Z Old School, teda dobrej starej školy, je skôr old boy network, čo je pojem pre vzájomnú podporu vplyvných mužov. Old boys sa na seba môžu vždy spoľahnúť. Je to silná a tak trochu slepá podpora. Určite v nej nie je miesto pre ženy, ktoré chcú byť hodnotené podľa toho, čo vedia, a nie podľa toho, ako sexi vyzerajú.

.

Prečítajte si aj Keď vás chytia policajti