Moja osemročná dcéra číta Olivera Twista. A slzí skoro na každej strane. Sama chcela Dickensa čítať. Vychádza v rámci série klasika pre deti, dcéra ju číta systematicky, tak ako knihy prichádzajú do kníhkupectva. Oliver Twist nie je veľmi literatúra vhodná pre deti, povedali by dnešní rodičia a poznám aj učiteľov literatúry s týmto názorom.

Iste. Dickens je temný, nepoužíva jednoduché vety, opisuje ekonomickú aj ľudskú perifériu, používa dnes už prekonané schematické predsudky a tak podobne. Je však aj ironický, niekedy sentimentálny, svojim hrdinom dáva nové šance a o Británii 19. storočia podáva veľmi plastický obraz. Napríklad aj o tom, aké to bolo byť v tých časoch dieťaťom. A práve preto, hoci ma oči mojej dcéry zaliate slzami trápia, si myslím, že je dobré že Olivera Twista číta.

Dnešné deti v tej šťastnejšej časti sveta sa nikdy netešili toľkej hojnosti. A to v oblasti materiálnej, v kvalite medicíny, študijných možnostiach či legislatívnej ochrane. Iste neplatí to, bohužiaľ, pre každé jedno konkrétne dieťa, lebo nežijeme v utópii. Napriek tomu a napriek nekonečným debatám o tom, ako dnešné deti rodičia zanedbávajú, lebo sa musia naháňať za peniazmi a kariérou, aké sú deti rozmaznané, či byť prísnou, bio, voľnomyšlienkárskou či neviem akou matkou, mám pocit, že deťom je dobre.

Lebo práve tie debaty, či už verejné alebo súkromné sú obrazom toho, že rodičia rozmýšľajú o tom, ako sa k deťom (a nielen vlastným) správať, ako ich ochraňovať, ako sa vyvarovať chybám s vážnymi dôsledkami. Deti v časoch Olivera Twista a ešte dlho po nich nič také nepoznali. Takmer ich nebrali ako ľudské bytosti. Skoro sa stali pracovnou silou, nikto nerešpektoval ich potreby a aj v rodinách, kde neboli rovno hladné a bité sa veľmi nevenovali tomu, ako sa cítia. Lebo rodičia na to nemali čas a ani sa to nepovažovalo za dôležité.

Oliver Twist musí byť pred dnešné deti vlastne hororovým čítaním. Trochu strachu, veľa ľútosti a súcitu však ešte nikoho nezabilo. A tak lúskam Olivera Twista spolu s dcérou a slzím aj ja. Lebo viem, že na mnohých miestach sveta ešte stále žijú deti ako Oliver Twist. Ale tej mojej malej to ešte nebudem hovoriť. Lebo proti tomu je Oliver Twist nič.