Práva žien v pôrodnej starostlivosti chce riešiť verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová. Taktiež sa chce venovať aj nezákonnej sterilizácii rómskych žien, možnosti voliť zo zahraničia, právam párov rovnakého pohlavia či bezbariérovosti vo vlakoch. Ombudsmanka o tom informovala v stredu na tlačovej konferencii.

 

Prečítajte si

Je na čase počúvať ženy. Včera bolo neskoro

 

Porušovanie práv žien v pôrodniciach

Patakyová poukazuje na porušovanie práv žien v pôrodniciach. Ministerstvu zdravotníctva už adresovala opatrenia, ktoré by malo prijať, aby sa zvýšil štandard pôrodnej starostlivosti.

Nezákonnou sterilizáciou rómskych žien sa ombudsmanka začala zaoberať už v roku 2018. Podľa nej je sterilizácia na Slovensku stále. Nie je vytvorený mechanizmus, rozsah ani množstvo zásahov v tejto problematike. Ženám sa nedostáva ani adekvátnej satisfakcie po tomto zákroku. "V tejto súvislosti som vydala stanovisko, v ktorom žiadam, aby sa predstavitelia SR začali intenzívne zaoberať problematikou protiprávnych sterilizácií, prevzali za ne zodpovednosť a prijali osobitnú právnu úpravu, ktorá by ich odškodnila," uviedla Patakyová.

 

Voľby zo zahraničia

Ochrankyňa práv sa stretla aj so Slovákmi žijúcimi v zahraničí, ktorí poukazovali na nedostatočné volebné práva. "Upozornili ma aj na to, že klesá počet osôb, ktoré sa hlásia k statusu Slováka žijúceho v zahraničí, a to v dôsledku nie príliš proaktívnej politiky k tejto téme," hovorí. Ministerke vnútra Denise Sakovej (Smer-SD) adresovala odporúčanie o možnosti voliť zo zahraničia prostredníctvom pošty alebo elektronicky.

V druhej polovici svojho funkčného obdobia sa chce Patakyová venovať aj právam párov rovnakého pohlavia, ktoré na Slovensku podľa nej nemajú žiadnu právnu úpravu a nemajú ani minimálny štandard.

"Bezbariérovosť bola predmetom prieskumu v kancelárii v uplynulom období vo vzťahu k úradom a školám. V súčasnosti pripravujeme bezbariérovosť vo vlakoch," pripomenula ombudsmanka. Cez dotazníkový prieskum chcú požiadať osoby, ktoré využívajú túto formu dopravy, aby uviedli svoje skúsenosti s bezbariérovosťou vo vlakoch. Následne prieskum kancelária vyhodnotí a premietne do právnej stránky.