BRATISLAVA.  Národná kriminálna agentúra (NAKA) vypočúva organizátorov protestov Za slušné Slovensko. Dôvodom má byť anonymné trestné oznámenie. V ňom sa podľa Denníka N tvrdí, že organizovali štátny prevrat a platí ich americký finančník George Soros. Na výsluchu už boli Juraj Šeliga, Karolína Farská, Katarína Nagy Pazmány, Táňa Sedláková a Veronika Bruncková. Vyšetrovateľ mal od organizátorov protestov okrem iného žiadať výpisy z ich súkromných účtov.

 

Anonymné podanie je zo septembra 

"V súčasnosti vyšetrovateľ Policajného zboru vykonáva úkony v rámci postupu pred začatím trestného stíhania," uviedla polícia. Anonymné podanie dostala 10. septembra, podozrenia sa majú týkať doposiaľ "neustálených osôb".

Vyšetrovateľ podľa policajtov predvolal osoby, ktoré mohli byť podľa trestného oznámenia zneužité, čiže svojím spôsobom poškodené. "Dal im oznámenie k nahliadnutiu. Požiadal ich o doplnenie informácií, a to o nazretie do výpisu z účtov za účelom vyhodnotenia pravdivosti trestného oznámenia," priblížila polícia. Bližšie informácie vzhľadom na prebiehajúce úkony neposkytuje.

 

Prečítajte si

 

Nariadil to údajne šéf NAKA

Vyšetrovateľovi sa údajne do celej akcie nechcelo. „Vyšetrovateľ nám povedal, že on by to hodil do koša, ale na príkaz riaditeľa NAKA musí konať,“ citoval Denník N Šeligu.

Šéfom NAKA je Peter Hraško, ktorý má blízko k bývalému prezidentovi policajného zboru Tiborovi Gašparovi i exministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi.

Policajný prezident Milan Lučanský o vyšetrovaní nemá informácie. "Nie je reálne, aby som vedel o každom trestnom oznámení, nepoznám ani toto. Polícia je však povinná každé trestné oznámenie preveriť, v rámci svojich zákonných možností si dám zistiť bližšie informácie. Do postupu vyšetrovateľa však ja zasahovať nemôžem, je procesne samostatný," povedal.

O tom, že aktivistov platí Soros, hovoril aj expremiér a šéf Smeru-SD Robert Fico. „Dnes už vieme, že organizátori demonštrácií po vražde Jána Kuciaka boli z organizácií, ktoré platí George Soros. Dobre vieme, kto sa s kým stretával a akú úlohu v tom čase zohral. Všetko to pôjde von, keď bude jasné, kto si objednal vraždu,“ povedal v októbri pre český týždenník Echo.

Smer-SD sa v utorok ohradil voči "dezinterpretácií" Ficových vyjadrení médiami. "Štátne orgány nerobili voči nim žiadne aktívne kroky. O aktuálnom vypočúvaní organizátorov sme sa dozvedeli len z dnešných médií," reagoval hovorca strany Ján Mažgút. Za svojimi slovami o pozadí organizátorov si šéf Smeru-SD podľa jeho slov stojí.