Oscar 2020 prekvapil. Najlepším filmom, ktorý v noci na dnes získal Oscara, sa juhokórejská čierna komédia Parazit od režiséra Bong Joon Hoa ako prvý cudzojazyčný film. Parazit si z galavečera odnáša rovno štyroch Oscarov.

Už predtým získal Oscara za najlepší celovečerný medzinárodný film, cenu, ktorá sa udeľuje neamerickým, cudzojazyčným filmom a do vlaňajšieho roka sa oficiálne nazývala cenou za najlepší cudzojazyčný film.

Snímka si z galavečera odnáša tiež Oscara za najlepší pôvodný scenár a jej 50-ročný režisér Bong Joon Ho za ňu získal aj cenu za najlepšiu réžiu.

OSCAR 2020: Najlepšia herečka je Renee Zellwegerová

Oscara v kategórii herečka v hlavnej úlohe získala v noci na pondelok Renee Zellwegerová. Americká Akadémia filmových umení a vied (AMPAS) ju ocenila za stvárnenie Judy Garlandovej vo filme Judy.

Pre Zellwegerovú ide už o druhého Oscara, ktorého získala vo svojej hereckej kariére, píše agentúra AFP.

 

Režisér  Bong Joon Ho (vpravo), ktorý získal Oscara v kategórii najlepší film za juhokórejskú čiernu komédiu Parazit na 92. ročníku udeľovania filmových cien Oscar v Los Angeles. Foto - TASR/AP

 

"Naši hrdinovia nás spájajú," povedala pri preberaní ceny Zellwegerová odkazujúc tak na adresu legendárnej speváčky Garlandovej, ktorú vo filme stvárňuje, píše agentúra DPA.

Agentúra dodáva, že išlo o Zellwegerovej štvrtú nomináciu na Oscara, pričom prestížnu cenu si táto herečka z galavečera odniesla po druhý raz.

 

 Joaquin Phoenix, najlepší herec v hlavnej úlohe, Renée Zellwegerová, najlepšia herečka v hlavnej úlohe a Brad Pitt, najlepší herec vo vedľajšej úlohe pózujú so soškami Oscara na 92. ročníku udeľovania filmových cien Oscar v Los Angeles. Foto - TASR/AP

 

OSCAR 2020: Najlepší herec je Joaquin Phoenix

Oscara v kategórii herec v hlavnej úlohe získal v noci na pondelok Joaquin Phoenix. Americká Akadémia filmových umení a vied (AMPAS) ho ocenila za úlohu Jokera, ktorú stvárnil v rovnomennom psychologickom thrilleri v réžii Todda Phillipsa.

Informovala o tom agentúra AFP. Temný film Joker je natočený na motívy komiksov amerického vydavateľstva DC Comics o zloduchovi Jokerovi, nepriateľovi Batmana.

Neúspešný a osamelý komik Arthur Fleck sa vo filme ocitá na pokraji šialnestva a napokon až na strane zločinu, pričom si pre svoju kriminálnu dráhu vymyslí prezývku Joker.

Film Joker bol na Oscara nominovaný v celkovo 11 kategóriach. Na úspešné napokon premenil dve z týchto nominácií, okrem kategórie herec v hlavnej úlohe, získal Oscara aj za najlepšiu hudbu k filmu, ktorú zložila Islanďanka Hildur Gudnadóttir. Islanďanka bola nominovaná na Oscara prvýkrát.

Má už aj Zlatý glóbus a veľký obdiv za hudbu, ktorú skomponovala k seriálu Černobyľ.

 

 

OSCAR 2020: Herečka vo vedľajšej úlohe je Laura Dernová

Oscara v kategórii herečka vo vedľajšej úlohe získala v noci na pondelok Laura Dernová. Americká Akadémia filmových umení a vied (AMPAS) ju ocenila za stvárnenie úlohy rozvodovej právničky v dráme Marriage Story (Manželská história), informovala agentúra AFP.

Dernová tak predstihla v predvečer svojich 53. narodenín predstihla ziskom Oscara v tejto kategórii herečky ako Margot Robbieovú (za film Bombshell), Scarlett Johanssonovú (Králiček Jojo), Florence Pughovú (Malé ženy) či Kathy Batesovú (za film Richard Jewell), ktoré boli taktiež nominované.

Dernová vo svojom prejave venovala cenu svojim rodičom, herečke Diane Laddovej a hercovi Bruceovi Dernovi. V Marriage Story stvárnila neúprosnú a rýchlo rozprávajúcu rozvodovú právničku jednej z hlavných postáv, manželky Nicole, ktorú vo filme stvárňuje Scarlett Johanssonovú.

Manžela, s ktorým sa rozvádza hrá Adam Driver. Obaja zmienení herci sú za tento trpký filmový príbeh o rozvode taktiež nominovaní na Oscara v kategóriách herca a herečky v hlavnej úlohe.

OSCAR 2020: Herec vo vedľajšej úlohe je Bratt Pitt

Oscara v kategórii herec vo vedľajšej úlohe získal v noci na pondelok Brad Pitt za svoju úlohu kaskadéra komediálnej dráme Vtedy v Hollywoode od amerického režiséra Quentina Tarantina.

Agentúra AFP informovala, že pre Pitta ide o vôbec prvého Oscara, ktorého získal ako jednotlivec (a nie len prevzal spolu s ďalšími v rámci oceneného filmu).

Pitt pri preberaní ocenenia priznal, že je trochu "vyvedený z miery". Ziskom tejto ceny Americkej Akadémie filmových umení a vied (AMPAS) predstihol hercov ako Joe Pesci, Al Pacino či Tom Hanks, ktorí boli nominovaní v rovnakej kategórii.

 

Brad Pitt.  Foto - TASR/AP

 

OSCAR 2020: Animované filmy

Oscara v kategórii Najlepší animovaný celovečerný film získala v noci na pondelok snímka Toy Story 4 (Príbeh hračiek 4) z dielne filmového štúdia Pixar.

Agentúra AFP pripomína, že ide už o tretiu sošku Oscara pre túto sériu štvorice príbehov o zbierke hračiek, ktoré pojednávajú o hodnote priateľstva či akceptácii životných zmien.

Predošlé dva Oscary získal ešte v roku 2011 film Toy Story 3, ktorý vtedy zabodoval v kategóriách najlepší animovaný celovečerný film a najlepšia pôvodná filmová pieseň (skladbou We Belong Together) Podobne ako v predošlých dieloch pribudne aj v tom najnovšom k zbierke detských hračiek chlapca Andyho a dievčatka Bonnie nový člen.

V kategórii krátky animovaný film bojovala o Oskara aj česká snímka Dcéra od režisérky Darje Kaščejevovej, študentky pražskej FAMU, pochádzajúcej z Tadžikistanu.

Sošku však napokon získala snímka Hair Love od režiséra Matthewa A. Cherryho. Ide o príbeh afro-amerického otca, ktorý sa musí popasovať s náročnou úlohou - prvýkrát v živote svojej dcére vytvoriť účes. Dcéru o filme nahovorila známa americká herečka a producentka Issa Rae.