Film Barbie o ikonickej bábike dosiahol v severoamerických kinách odhadom 155 miliónov dolárov (takmer 140 miliónov eur), čím vytvoril rekord ako najúspešnejšia premiéra tohto roka, uviedla agentúra Reuters s odvolaním sa na spoločnosť Warner Bros.

Vysokú návštevnosť hlásili cez víkend aj slovenské kiná. "Sály v mnohých z nich praskali vo švíkoch a dokázala naplniť aj viaceré amfiteátre. Za premiérový víkend si ju stihlo pozrieť 49 446 divákov, spoločne s predpremiérovými uvedeniami ich počet narástol na 52 581," uviedol Peter Gašparík, PR manažér Continental film.

Film Barbie je najziskovejší

Film Barbie americkej režisérky Grety Gerwigovej sa podľa magazínu The Hollywood Reporter stal počas otváracieho víkendu najziskovejším filmom režírovaným ženou, keď porazil film Wonder Woman režisérky Patty Jenkinsovej.

Barbie v hlavnej úlohe s Margot Robbieovou je pohľadom režisérky Grety Gerwigovej na ikonickú bábiku, ktorá debutovala pred 60 rokmi. "Režisérka Greta Gerwig totiž natočila geniálnu spoločenskú satiru. Nevedela som si predstaviť, ako túto tému režisérka, ktorá je aj feministickou aktivistkou, uchopí. A dámy a páni, uchopila to za správny koniec, vlastne za správny začiatok a pekne za ručičky, s rôznymi pocitmi v hrudi, aj v krku, nás priviedla až do konca," hodnotí film Lucia Arbetová v najnovšom stĺpčeku

O obrovskom úspechu Barbie rozhodli ženy, ktoré podľa spoločnosti Posttrak tvorili 65 percent publika. Dve pätiny tých, ktorí zakúpili vstupenky, boli mladšie ako 25 rokov.

Režisérkou a apoluatzrokou scenára je Greta Gerwigová, ktorá sa od nezávislých komédií s nulovým rozpočtom dostala k hviezdnym dielam. Je režisérkou filmu Lady Bird a adaptácie knihy Malé ženy s Emmou Watson v jednej z hlavných úloh a v oboch prípadoch získala nomináciu na Oskara za najlepší film. V roku 2018 ju časopis Time zaradil medzi 100 najvplyvnejších ľudí sveta.

Na filme Barbie sa podieľala spolu s jej životným partnerom a  scenáristom Noahom Baumbachom, ktorý režíroval filmy Manželská história alebo Biely šum.

Barbie a Oppenheimer plnia kiná

Rovnaký víkend sa do kín dostal aj film Oppenheimer o tvorcovi atómovej bomby, ktorý cez víkend v amerických a kanadských kinách utŕžil 80,5 milióna dolárov (viac ako 72,3 milióna eur), čím podľa spoločnosti Universal Pictures prekonal očakávania svojich tvorcov.

"Barbenheimer", ako sa prezýva súperenie oboch filmových noviniek, podporené veľkou aktivitou na sociálnych sieťach, nielenže funguje, ale plní pokladnice kín. Vďaka obom filmom by malo ísť o štvrtý najziskovejší víkend všetkých čias v pokladniach amerických kín so ziskom v prepočte 260 miliónov eur.