Najlepším filmom roka sa stal podľa očakávania sci-fi film Všetko, všade, naraz režisérov Dana Kwana a Daniela Scheinerta, ktorý v noci na pondelok získal Oskara. Snímka bola na 95. ročníku Cien Americkej akadémie filmových umení a vied nominovaná dovedna v 11 kategóriách a zvíťazila v siedmich. TASR správu prevzala z agentúry AP.

Tento absurdný indie film zobrazuje čínsko-americkú imigrantskú rodinu, ktorá rieši daňové záležitosti, keď zrazu hlavná hrdinka zisťuje, že má stovky ďalších paralelných životov a dostáva sa do alternatívnych vesmírov.

Dvojica Kwan a Scheinert získala za snímku Všetko, všade, naraz cenu v kategórii réžia.

Oskar 2023: Najlepšie herečky a herci

Ako uviedla agentúra ČTK film ovládol všetky herecké kategórie, okrem tej pre najlepší mužský výkon v hlavnej úlohe, kde nemal svojho zástupcu. Podľa denníka Los Angeles Times sa stal iba tretím filmom, ktorý vyzbieral tri herecké ocenenia. Doteraz mali tento úspech na konte len tvorcovia drámy Električka do stanice túžba z roku 1951 a Televízna spoločnosť z roku 1976.

Na snímke v pozadí zľava herci Jamie Lee Curtisová, Ke Huy Quan, James Hong, Jonathan Wang, Michelle Yeohová, Stephanie Hsuová a dole zľava režiséri Daniel Kwan a Daniel Scheinert s Oscarmi v kategórii najlepší film Americkej akadémie filmových umení a vied (AMPAS) za film Všetko, všade, naraz. Foto - TASR/AP

Za film Všetko, všade, naraz získali Oscara i Američan vietnamského pôvodu Ke Huy Quan, ktorého ocenili ako najlepšieho herca vo vedľajšej úlohe, a Američanka Jamie Lee Curtisová (64), ktorá sa stala najlepšou herečkou vo vedľajšej úlohe.

Malajzijčanka Yeohová sa stala prvou Ázijčankou, ktorá získala Oscara pre najlepšiu herečku, píše AP. Ocenili ju za jej rolu vo filme Všetko, všade, naraz režisérov Dana Kwana a Daniela Scheinerta. „„Pre všetkých malých chlapcov a dievčatá, ktorí vyzerajú ako ja a pozerajú sa, toto je znamenie nádeje a príležitostí.A dámy, nenechajte si nikdy od nikoho nahovoriť, že ste za zenitom,“ uviedla 60-ročná herečka a pozdravila rodinu do rodnej Malajzie.

Najlepším hercom v hlavnej úlohe sa stal Brendan Fraser, ktorý v 54 rokoch premenil svoju prvú oscarovú nomináciu. Fraser, čo má americké i kanadské občianstvo, bol Oscarom ocenený za stvárnenie obézneho muža vo filme Veľryba (The Whale). 

Denník The New York Times (NYT) poznamenal, že tým vôbec najväčším víťazom 95. ročníka Oscarov je možno filmové štúdio A24, pod ktorého hlavičkou vznikali Veľryba aj Všetko, všade, naraz.

 

Oskar pre Na západe nič nového

Oscara za najlepšiu kameru získal Brit James Friend za nemecký film Na západe nič nového, ktorý sa nakrúcal hlavne v Česku. Tento film sa stal aj najlepším medzinárodným filmom. Najlepším animovaným filmom sa stal Pinocchio Guillerma del Tora (Guillermo del Toro's Pinocchio).

Je to už tretí Oscar pre mexického filmára Guillerma del Tora Gómeza, pripomína na svojej webovej stránke denník El País. Film Navaľnyj (Navalny) o ruskom opozičnom politikovi Alexejovi Navaľnom získal cenu v kategórií dokumentárny film.

Oskara získal dokument Navaľnyj

Film o Navaľnom mal svetovú premiéru 25. januára 2022 počas virtuálne konaného festivalu nezávislého filmu Sundance, kde zvíťazil v diváckej kategórii najlepší film (Festival Favorite Award), ako aj v diváckej kategórii dokumentárnych filmov.

Výroba filmu sa začala po tom, ako sa Navaľnyj v septembri 2020 prebral z kómy po otrave nervovoparalytickou látkou novičok a pokračovala do 17. januára 2021, keď bol tesne po prílete z Nemecka, kde sa zotavoval z otravy, zatknutý na letisku v Moskve.

V roku 2021 súd v kauze Yves Rocher zmenil Navaľnéemu podmienečný trest na 2,5-ročný nepodmienečný a krátko nato bol v prípade urážky na cti voči veteránovi odsúdený na zaplatenie pokuty a v prípade údajného podvodu a urážky sudcu dostal ďalších 9 rokov väzenia.

Americká herečka a producentka Elizabeth Banksová a herec oblečený v kostýme z jej filmu Cocaine Bear získali Oscara v kategórii najlepšie vizuálne efekty Americkej akadémie filmových umení a vied (AMPAS). Foto - TASR/AP