Kampaň MeToo pred viac ako desiatimi rokmi založila aktivistka Tarana Burke, milióny ľudí sa k nej pripojili až na jeseň tohto roka po afére vplyvného filmového producenta Harveyho Weinsteina.  

 

 

Hovorili o verejnom tajomstve 

„Ide o najrýchlejšiu spoločenskú zmenu za posledné desaťročia. Začala sa ako čin stoviek odvážnych žien – a niektorých mužov, ktorí sa rozhodli povedať svoj príbeh svetu,“ povedal šéfredaktor magazínu TIME Edward Felsenthal.

„Za to, že prehovorili o verejnom tajomstve, že siete šepotu presunuli na sociálne siete, za to, že nás všetkých prinútili prestať prijímať neprijateľné, sú tí, ktorí prelomili mlčanie, osobnosťou roka 2017,“ odôvodnil výber Felsenthal.

Časopis oznámil tohtoročného laureáta ocenenia v televíznom programe Today spravodajskej stanice NBC, ktorého dlhoročný moderátor Matt Lauer bol minulý týždeň prepustený kvôli obvineniam z obťažovania svojej kolegyne Savannah Guthrieovej.

 

 

Taylor Swift a Ashley Judd na titulke

Na obálke aktuálneho vydania časopisu TIME tak sú napríklad herečka Ashley Juddová, ktorá s ostatnými herečkami potvrdila sexuálne obťažovanie producenta Harveyho Weinsteina. Speváčka Taylor Swift, ktorá úspešne zažalovala rozhlasového moderátora, ktoré jej siahal na zadok a programátorka Susan Fowler, ktorá opísala sexizmus taxislužby Uber.

Ako druhý skončil v prestížnej ankete, vyhlasovanej každý rok, americký prezident Donald Trump, tretí je čínsky prezident Si Ťin-pching.

Time vymenúva každoročne osobu alebo myšlienku, ktorá najviac ovplyvnila spravodajstvo a svetové dianie za uplynulý rok, a to v dobrom alebo zlom. Vlani sa na obálke magazínu Time objavil americký prezident Donald Trump.