Bridget Jones sa stala šťastnou matkou v pomerne pokročilom veku. Po štyridsiatke otehotnela v podstate okamžite a náhodou. Šťastná to žena. V období, ako prišla do kín táto svieža komédia, ktorá sa už pomaly stala súčasťou britskej národnej identity tak ako Beatles, či James Bond, bol publikovaný prieskum o materstve žien po 40-tom roku života. Prieskum bol realizovaný na vzorke 2019 žien a hovorí o tom, že britské ženy stále viac a viac odkladajú materstvo na vek po štyridsiatke. Počet žien, ktoré si nechávajú svoje tehotenstvo na neskôr, sa v posledných dvadsiatich rokoch zdvojnásobil. Väčšina Britiek považuje za hraničný vek, kedy už je na materstvo neskoro, 44 rokov.

Podobné trendy neskoršieho materstva sú aktuálne v celom západnom svete. Teda aj u nás, na Slovensku. Čo je dôvodom, že vek, kedy sa rozhodujeme pre materstvo je stále vyšší? Je to rôzne. Ženy túžia po sebarealizácii, venujú sa kariére. Nemajú v práci vytvorené podmienky na materstvo. Ako matky sa cítia zamestnávateľmi diskriminované, pretože je im často dávané najavo, že ich materstvo je viac prekážkou ako prínosom. Zamestnávatelia nie sú pripravení a ochotní vyjsť matkám v ústrety formou skrátenej pracovnej doby a pod. Ženy sa boja odísť na materskú dovolenku, pretože vedia, že môžu prísť o prácu.

Ďalším dôvodom je, že náklady na starostlivosť o deti a domácnosť rastú a množstvo mladých párov vie, že pri svojich príjmoch a splácaní hypotéky si nemôže dovoliť prísť o jeden príjem. Množstvo žien uvádza ako dôvod aj to, že ešte nestretli toho pravého. Aj u mužov je stále viac trendom zakladať rodinu neskôr. Je teda ťažké nájsť niekoho, kto chce zakladať rodinu pred tridsiatkou, teda vo veku, kedy sú ženy najplodnejšie a najschopnejšie prirodzene počať dieťa. Dôvodom odkladania materstva sú aj pokroky, ktoré robí moderná medicína v oblasti asistovanej reprodukcie a plánovaného rodičovstva. Dokáže však naozaj medicína zázraky?

Britskí odborníci na asistovanú reprodukciu konštatujú, že vždy treba brať do úvahy vek ženy, pretože po dosiahnutí 35. roku je šanca na počatie, donosenie a narodenie zdravého dieťaťa pomerne nízka. Vo veku 40 rokov je to len 20 percent a po 45. roku ženy je to údajne len 1 percento. Môže za to kvalita vajíčok, ktorá sa po 35. roku života výrazne znižuje. Ako možnosť pre ženy, ktoré z akýchkoľvek dôvodov uvažujú o neskoršom tehotenstve, odporúčajú zmrazenie vajíčok.

Pre nás, ženy, to teda nie sú veselé štatistiky. Súčasná situácia aj trendy hovoria niečo iné, ako hovorí naše telo. Moderná medicína pomáha, ale len do určitej miery a neskoré tehotenstvo môže byť pre nás nebezpečné, lebo naše telo už nefunguje tak, ako pred 10-timi rokmi. Napriek tomu netreba prepadať panike. Treba zvážiť riziká, dobre sa rozhodnúť a neodkladať tehotenstvo donekonečna. Počúvať nielen prieskumy a štatistiky, ale aj vlastné telo. 

 

Prečítajte si aj Čísla nepustia