Stretli ste vo svojom živote ufrflaných ľudí? Určite áno. Zdá sa mi dokonca, že je ich stále viac. Nespokojní, nastavení na to, aby len vychytávať chyby a kritizovať.

Ako keby im to dávalo uspokojenie. Ako keby im niekto za to platil. Hrôza. Už ani na sociálnych sieťach nečítam ich statusy, lebo mi uberajú sily a chuť do života. Všetko im prekáža. Že móda je zvláštna, počasie na nič, jedlo nechutné, krajina, v ktorej žijú, sa nevie o nich postarať. V práci ich neocenili. O platoch už ani nehovorím.

Pred nedávnom som nejaký čas strávila s mojou kamarátkou. Bohužiaľ, zistila som, že prepadá negativizmu. Bola úplne vytočená, keď jej manžel zabudol kúpiť kolu na gril party. Zabudol, ale potom sa vynašiel a urobil šťavu z melóna a tak vznikol zaujímavý koktail. Nepochválila ho však za to, ale chýbajúcu kolu stále spomínala. Keď si dal kávu na raňajky, sfúkla ho, že nedoniesol podšálku a pokvapkal poťah na záhradnej stoličke. Keď šoféroval, stále mu niečo vyčítala...

V istom momente som pochopila, že je to výstraha pre mňa. Aby som sa neupínala na maličkosti, ktoré vedia človeka ovládnuť, keď chce, aby všetko vyzeralo perfektne. Ja som v podstate uvidela seba, ako môžem vyzerať, keď budem malicherná. Keď v sebe zabijem radosť zo života a budem len kritizovať. Ako keby som vstúpila do miestnosti s krivými zrkadlami. Pamätáte sa na to? V zrkadlách ste sa mohli vidieť s krátkymi alebo príliš dlhými nohami, tuční alebo chudí. Dnes si môžete s pomocou rôznych aplikácii urobiť podobne čáry – máry so svojou podobizňou v mobile alebo počítači.

Chvíľu to možno je zábavné, potom je to vlastne smutné, keď sa napríklad vidíte s prehnanie veľkými perami, očami, či ušami. Ja som tak chvíľu uvidela seba, ako môžem dopadnúť, keď si nebudem dávať pozor. Keď nebudem používať rozum a rozhodovať o tom, ako vnímať svet. Lebo je jasné, že sa dá vidieť pohár vody do polovice plný alebo do polovice prázdny. Všetko je v našej hlave.

Kedysi Frank Zappa povedal, že s mozgom je ako s padákom: nefunguje, pokiaľ ho neotvoríš. Ľudia, otvorme teda svoje mozgy čím skôr, lebo inak to zle dopadne - svet ovládnu ufrflanci!

 

Prečítajte si aj Mlčať alebo prehovoriť?