DHÁKA. Pápež František vymenil v piatok na návšteve bangladéšskej metropoly Dháka svoj papamobil za rikšu, vozík ťahaný človekom na bicykli, ktorý je v tejto časti Ázie typickým dopravným prostriedkom. František mával davom ľudí zo zadného sedadla rikše, keď sa viezol ulicami na ekumenické stretnutie zástupcov rôznych kresťanských cirkví, hinduistov aj budhistov, ktoré sa konalo v záhrade rezidencie arcibiskupstva v Dháke.

 

Pápežovi tancovali utečenci

Bangladéšski tanečníci si uctili pápeža tancom, keď kráčal na pódium pripravené na záhradnom podujatí - na pódiu sa následne stretol so 16 Rohingami, utečencami z Mjanmarska. Išlo o 12 mužov, dve ženy a dve dievčatá. František sa s nimi pozdravil a vypočul si ich príbeh.

 

Foto - TASR/AP

 

Vždy v otvorenom aute

František na rozdiel od svojich predchodcov nevyužíva nepriestrelné papamobily. Namiesto nich si vždy zvolí otvorené vozidlá, takže sa môže osobne pozdravovať s davmi ľudí, ktorí ho prídu vítať na jeho zahraničných cestách. V južnej Ázii to znamenalo už aj niekoľko jázd v prispôsobených golfových vozíkoch.

František však nie je prvým pápežom, ktorý sa odviezol v rikši. Svätý Ján Pavol II. sa v jednej viezol, keď navštívil Bangladéš v roku 1986, pripomenula tlačová agentúra AP.