ASUNCIÓN. Paraguaj bude mať prvú prezidentku vo svojich dejinách, hoci iba dočasnú. V pondelok totiž predčasne odstúpil odchádzajúci paraguajský prezident Horacio Cartes, ktorý sa stane senátorom. Jeho mandát dokončí 68-ročná viceprezidentka Alicia Puchetová. Jej konzervatívny kolega Mario Abdo Benítez, ktorý sa stal víťazom aprílových prezidentských volieb, sa ujme svojho päťročného mandátu na čele štátu 15. augusta. Parlament ešte bude musieť v stredu potvrdiť Cartesovu rezignáciu a Puchetovú vyhlásiť za dočasnú prezidentku.

 

Málo žien v politike 

Puchetová, odporkyňa legalizácie interrupcií, je z pravicovej strany Colorado, ktorá je v tejto juhoamerickej krajine pri moci už niekoľko desaťročí. Lilian Samaniegová, senátorka zo zmienenej strany, privítala dosadenie Puchetovej do najvyššej štátnej funkcie ako príklad, "ktorý bude motivovať paraguajské ženy v tom, aby vytrvali vo svojom boji za skutočnú rovnosť príležitostí". Paraguaj má medzi svojimi 45 senátormi iba osem žien a 11 medzi 80 členmi dolnej komory zákonodarného zboru.

 

 

Paraguaj bojuje s chudobou a korupciou 

Cartesovo odstúpenie sa všeobecne očakávalo, keďže ho v apríli zvolili do senátu. Noví senátori zložia slávnostný sľub 30. júna, informuje stanica France 24.

Vnútrozemský Paraguaj, ležiaci medzi Argentínou, Bolíviou a Brazíliou, zaznamenal počas Cartesovho päťročného obdobia pri moci hospodársky rozvoj, avšak krajinu stále sužuje chudoba, korupcia a pašeráctvo drog. Paraguaj zostáva krajinou kontrastov, poznačenou diktatúrou Alfreda Stroessnera z rokov 1954-1989.