BRATISLAVA. Národná rada SR žiada vládu, aby nepokračovala v procese smerujúcom k ratifikácii Dohovoru Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu (tzv. Istanbulský dohovor). Kabinet má tiež oznámiť Rade Európy, že Slovensko sa nehodlá stať zmluvnou stranou dohovoru.
 

Istanbulský dohovor odmietla väčšina poslancov

Vyplýva to z uznesenia, ktoré predložila SNS a parlament ho prijal 101 hlasmi. Proti bol iba klub SaS, pár poslancov OĽaNO (Ján Budaj, Natália Milanová, Silvia Shahzad), Mosta-Híd (Peter Kresák, Katarína Cséfalvayová) a nezaradených (Lucia Žitňanská, Miroslav Beblavý, Viera Dubačová, Simona Petrík, Martin Poliačik, Oto Žarnay). Niektorí poslanci nehlasovali alebo sa zdržali. 

 

 

Istanbulský dohovor nie je proti Ústave SR

Nejasné je podľa SNS aj odstraňovanie rodových stereotypov. "Dá sa vykladať rôzne, čo by mohlo priniesť významne odlišné interpretácie," doplnila SNS. Predseda Smeru-SD Robert Fico povedal, že návrh predložila SNS po dohode v koalícii.

Proti uzneseniu vystúpili viacerí opoziční poslanci, zdôrazňovali potrebu Istanbulského dohovoru a odmietali argument, že dokument ide proti Ústave SR. Návrh uznesenia prišiel podľa opozície v snahe ovplyvniť aj prezidentské voľby a získať voličov Štefana Harabina. SNS takýto zámer odmietla.

Aj exministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (nezaradená) je presvedčená, že dohovor nejde proti slovenskej ústave. Dodala, že pokiaľ ide o rod, muž a žena značí pohlavie, nie rod. Pojem rod je podľa jej slov v dohovore len na účely tohto dokumentu.

 

 

Istanbulský dohovor a Rada Európy

Zdôraznila potrebu predchádzania násiliu v domácnostiach. Hovorila o nevyhnutnosti pochopiť v spoločnosti, že vzťah muža a ženy má byť o dohode a nie o tom, že jeden môže druhému niečo dovoliť, zakázať, prípadne ho potrestať. Toto treba podľa Žitňanskej učiť už deti, a to aj v školách.

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) v marci 2018 vyzvali členské štáty EÚ, ktoré ešte neratifikovali Dohovor Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu, aby tak čo najrýchlejšie urobili. Výzva sa týkala aj Slovenska.

Istanbulský dohovor, ktorý prijala Rada Európy v roku 2011, je najkomplexnejšia medzinárodná zmluva o boji proti násiliu páchanému na ženách. Dohovor nadobudol platnosť v auguste 2014, EÚ ako organizácia ho podpísala v júni 2017.