WASHINGTON, BRATISLAVA. Svetové ekonomické fórum vypočítalo, že ženy budú mať rovnaké šance na kariéru ako muži až v roku 2095 a stále ženy zarábajú za rovnakú prácu menej ako muži.

I tak sa toho od štrajku newyorských krajčírok za zrušenie desaťhodinového pracovného času či proti nízkym mzdám a zlým pracovným podmienkam veľa zmenilo. V Spojených štátoch môžu 8. marec oslavovať so zaujímavými číslami, ktoré priniesol časopis Forbes. Na Slovensku ešte veľa čísel nemáme, ktoré by sme mohli oslavovať.


1. Ženy ťahajú ekonomiku

V Spojených štátoch sú ženy jedným z najdynamickejších motorov ekonomického rastu. Podľa posledných údajov podniká viac ako 9 miliónov žien, ktoré vytvoria 1,4 miliárd dolárov príjmov a 7,8 milióna pracovných miest. Denne ženy otvoria 1200 nových podnikov, čo je nárast o 65 percent. Z desiatich nových firiem štyri založia ženy.

Na Slovensku je len 33 percent podnikateliek a až 67 percent podnikateľov. Aký je ich podiel na HDP, koľko pracovných miest vytvárajú a v čom najčastejšie podnikajú na Slovensku nevieme. Nemáme ani potrebné čísla a údaje.


2. Rekordný počet miliardárok

Na svete je rekordný počet miliardárok. Za tri roky ich počet narástol o 90 percent a dnes je podľa časopisu Forbes z 1826 miliardárov sveta 197 žien. V roku 2014 to bolo 172 žien, medzi 20 najbohatšími ich je najviac zo Spojených štátov. Napriek nárastu však ženy tvoria len malé percento najbohatších ľudí sveta – 11 percent.

Väčšina žien sa k miliardám dostal cez svojich bohatých manželov alebo otcov, ale aj to sa mení. Zo 197 miliardárok si 29 zarobili svoj majetok samé. Jednou z nich je 31-ročná Elizabeth Holmesová, najmladšia miliardárka na svete, ktorá zanechala štúdium u na prestížnej univerzity Stanford a založila spoločnosť na testovanie krvi.

Slovenskú miliardárku v rebríčku nemáme. Zatiaľ.  


3. V americkej politike je najviac žien

Vo Washingtone sedí najviac žien, v Kongrese je ich pätina. V Senáte je 20 žien, v Snemovni rekordných 84. Je medzi nimi Elise Stefanik, najmladšia žena, ktorá kedy bola zvolená, mala 30 rokov. Mia Love je zase prvá čierna republikánka zvolená do Kongresu. Až 63 percent Američanov si navyše myslí, že by bola krajina spravovaná lepšie, keby bolo zvolených viac žien.

Na Slovensku je žien v politike stále málo. V parlamente je len každý piaty poslanec žena a v minuloročných komunálnych voľbách kandidovalo 2 145 žien oproti 6 615 mužom.


4. Firmy so ženami prosperujú

Štúdie ukazujú, že ženy v správnych radách firiem majú vplyv na lepšiu finančnú výkonnosť firmy. Podľa štúdie Credit Suisse firmy, ktoré mali aspoň jednu riaditeľku, vyplácali vyššie dividendy akcionárom a v celosvetovom priemere vykazovali o 26 percent vyššiu výkonnosť než firmy, ktoré viedli lne muži. 

Na Slovensku túto štúdiu príliš na vedomie firmy nevzali. 


5. Slovenky sú finančne sebestačné

Sloveniek je zatiaľ málo v politike i v podnikaní, je tu však niekoľko čísel z najväčšej internetovej banky, ktoré ukazujú, že sú sebavedomejšie a finančne sebestačné.  Ak pred piatimi rokmi pripadali na jeden bežný účet mKonto, ktorý si otvorila žena, traja muži, dnes si bežné účty v online banke otvára rovnaké množstvo mužov i žien.  V roku 2008 bolo zase samostatných majiteliek hypoték 12 percent, minulý rok to bolo 18 percent žien. Slovenské ženy sa tak viac zaujímajú o vlastné bývanie ako muži a keďže sú finančne samostatnejšie, môžu si to dovoliť. „Dnešné ženy sú úspešné a zaujímajú sa o produkty, ktoré boli donedávna doménou mužov. Napríklad od roku 2008 sa počet majiteliek kreditných kariet na Slovensku zvýšil o 12 percent a v Českej republike až o 19 percent ," povedal k výskumu Andrej Köllner, riaditeľ distribučnej siete mBank.