Na našom portáli sme nedávno publikovali článok o prieskume s prekvapivým výsledkom: ženy spotrebuju až o polovicu menej dát v mobile ako muži. Išlo o prieskum pre mobilného operátora 4ka. Žien z nášho vyhľadávača Ženy inak sme sa preto opýtali, či ich takéto zistenie prekvapilo a ako využívajú dáta v mobile ony. 

 

Diana Ganajová, všeobecná lekárka:


"Mňa osobne výsledok prieskumu vôbec neprekvapil. Stačí sa pozrieť k nám do čakárne: mnohé ženy si listujú ponúkané časopisy, či čítajú knihu, kým muži radšej ťukajú do telefónov. Ja, keď som v práci, mám svoje priority a "surfovanie na internete" neprichádza do úvahy. Mobilné dáta v telefóne však využívam často, je to rýchle a praktické. V dnešnej uponáhľanej dobe nám to uľahčuje spôsob fungovania a komunikácie.

Pre mňa sú mobilné dáta dôležité a využívam ich počas celého roka - v pracovnej oblasti na komunikáciu s pacientami cez sociálne siete či maily, na čítanie článkov, v pohode a pokoji po práci na vyhľadávanie rôznych chutných a zaujímavých receptov, či neodmysliteľnú každodennú predpoveď počasia.
Na dovolenke si však mobilné dáta jednoducho vypnem, na rozdiel od mojich detí v tínedžerskom veku, ktoré sa okamžite po príchode dožadujú hesla na wifi.“

 

 

Dáša Foglarová, CEO Dockitin:

„Mňa toto zistenie neprekvapilo, mám pocit, že vidím mužov na mobile stále, prezerajú si maily, čítajú správy, pozerajú športové výsledky. Ja som v tomto ale mužom dosť podobná, tiež využívam každú chvíľu čakania na to, aby som si niečo pozrela na internete, najčastejie čítam v mobile noviny, potom si prezerám sociálne média alebo hľadam nejakú adresu, kam práve idem.“

 

 

Beáta Brestenská, docentka na Prírodovedeckej fakulte UK:

"Dáta v mobile používam veľmi často. Profesionálne používam Cloud App. Keď cestujem a som mimo fakulty, tak so študentami komunikujem cez aplikácie Office365 (TEAMS, FORMS, OneDrive, OneNote), kde si vymieňame dáta t.j. súbory čo majú robiť, čo urobili. Používam aj LinkedIn, Facebook, email: Outlook, a Gmail na kontrolu a písanie správ. Často používam dáta aj na osobné aktivity: nákup cestovných lístkov, leteniek, boarding pass, bukovanie ubytovania, objednávanie tovaru a i. Tiež na navigáciu pri jazde autom a aj na navigáciu pri chôdzi v novom priestore."

 

 

Jaroslava Bašistová, floristka:

"Výsledok prieskumu ma neprekvapil, závisí to podľa mňa od vzorky respondentov. Ja väčšinou svoje mobilné dáta prečerpám. Používam ich denne, keď som mimo domu, doma využívam wifi a to na sociálne siete - firemný a súkromny facebook, viber, whatsup + firemny mail, gmail."

 

 

Petra Kotuliaková, organizácia Aj TY v IT:

„V pracovnej sfére je využitie dát mužmi a ženami myslím rovnaké, ale vo voľnom čase si muži dokážu vytvoriť väčší priestor na browsovanie po sieti a dátovanie. Takže výsledok ma neprekvapil. Je to o preferenciach toho, co robime. Ja využívam dáta intenzívne na optimalizáciu pohybu v bratislavskej doprave (Waze je jednoznačne najväčším požieračom mojich dát), ďalej komunikačné a športové aplikácie. Som skôr konzervatívny tip a možno aj bežná ženská vzorka -  telefón a dáta používam naozaj, ked musím alebo mám čas, keď na niečo alebo niekoho čakám.

 

 

 

Hana Koblišková, spoluautorka projektov Sit down ladies comedy, Sit down stories:

„Výsledok prieskumu ma vôbec neprekvapil, u nás doma je to rovnako, lebo videá o tom, ako čo funguje, dokonca aj jazdy na motorkách sa púšťajú často.

Ja využívam dáta takmer stále. Keď som mimo domácej wifi, ešte nemám nastavené v mobile a ani v hlave, že sa môžem prihlásiť aj na iných miestach. Tak ma trochu prenasleduje pocit, že prihlásiť sa na inú sieť znamená, že o mne všetko vedia. Využívam ich hlavne na sociálne siete a čítanie emailov.“

 

 

Gabika Čepičanová, Greenpeace:

„Nikdy som sa nad tým nezamýšľala, kto využíva dáta viac. V mojom okolí by som to skôr tipovala opačne. Ženy okolo 25 rokov z môjho pozorovania využívajú telefón viac, tým pádom aj minú viac dát. Ja sama využívam dáta v podstate neustále. Občas sa mi stane, že mi od operátora príde upozornenie na prečerpanie dát. To mám 5 GB v rámci paušálu. Doma sa snažím využívať wifi. Dáta vypínam na noc, keď idem do postele. Zapínam ich ráno pri raňajkách, keď si čítam minútu po minúte. Uvedomujem si však, že tento stav, keď som stále "na dátach" mi nevyhovuje a snažím sa nájsť rovnováhu.
Mobil využívam plnohodnotne a skoro na všetko. Konkrétne, komunikácia cez Messenger, WhatApp i Skype. Gmail a jeho podslužby (kalendár, poznámky, mapy, vyhľadávanie cez Google). Spravujem aj sociálne siete. Pre vlastné potreby využívam na mobile internetbanking, menštruačný kalendár, aplikáciu, kde mám všetky vernostné kartičky, inú, v ktorej si zapisujem, koľko a na čo som minula peniaze. Dáta používam aj na objednanie taxíku, počúvanie hudby i podcastov.“
 

 

Ivana Molnárová, CEO Profesia:

"Zistenie prieskumu ma vôbec nepřekvapilo, viem si predstaviť, že okrem práce a mailov si muži prezerajú videá, počúvajú hudbu a čítajú správy, čo spotrebuje väčšie množstvo dát. Osobne využívam dáta veľmi často, tým, že mám najväčší balík, tak niekedy neriešim, či som na wifi alebo nie, ale používam ich, kedy potrebujem. Velmi ma potešilo zrušenie dátového roomingu a regulácie v rámci krajín EÚ, keďže dosť cestujem, tak využívam dáta aj v zahraničí. V minulosti som mobil používala oveľa viac ako momentálne. Dnes je to skôr na pracovné veci, vybavovanie emailov, chat, čítanie článkov, rada si vypočujem zaujímavý podcast, keď cestujem.“

 

 

Patrícia Jarjabková, bývalá moderátorka, dnes realitná maklérka:

 

„Musím povedať, že ma výsledok priekumu celkom prekvapilo  lebo u nás doma to máme naopak. Môj manžel sa niekedy  smeje, že sedíme aj s našou Ninou obe s nosom v mobiloch. U mňa je využívanie dát jednoznačne o práci.  Som na internete kdekoľvek, dokonca sa niekedy zabudnem vypnúť aj v zahraničí, už si dávam na to pozor. Sledujem si pracovné maily,  v teréne využívam aj naše pracovné úložisko.  Keď mám chvíľu čas, rada si čítam čerstvé správy  zo spravodajských portálov, ráno počasie a fascinuje ma ako sa dokážu trafiť do hodiny. Sledujem  našu realitnú  stránku a nové  ponuky  kolegov, často používam scanner, fotografujem,  komunikujem cez Messenger, a s kolegami Slackujem. 

Ráno mi manžel, keď odchádza, donesie mobil do postele, aby ma zobudil a ja si ráno čo ráno cvičím vôľu, aby som ho hneď, keď sa zobudím nevzala do rúk a nepozerala, kto mi v noci písal.

 

Michaela Motyčková, zakladateľka Točí:

„Výsledok prieskumu ma veľmi prekvapil. Myslela som si, že v tomto je to 50:50. Ja používam dáta každý deň, pozerám maily, hľadám si recepty, využívam ich na komunikácia cez whats app, msg.“