Na poliklinike na našom sídlisku pracovala veľmi schopná a efektívna asistentka lekárov. V Izraeli nemajú ambulantní lekári sestričky, ale asistentky, ktoré pracujú pre viacero ambulancií a vybavujú objednávky, predpisy liekov, vedú doktorom osobnú agendu, pripravujú podklady pre poisťovňu a riešia rôzne situácie.

Ak je asistentka šikovná, zlepšuje to výkon ambulancie, lebo lekár nemusí okrem medicíny riešiť takmer nič. Táto na našom sídlisku bola špička. Vedela sa rozprávať s ľuďmi, upokojovať hysterických rodičov, s úctou hovoriť so seniormi, ale zároveň jasne vysvetliť pacientom, že niektoré veci skrátka nejdú hneď a treba čakať.

Bola razantná, ale nie nepríjemná alebo drzá. A hlavne hľadala spôsoby ako problémy riešiť a nie ako ich obchádzať alebo zametať pod koberec. Pred pár dňami mi jej kolegyňa povedala, že leží v nemocnici s opuchom mozgu a zlomenou sánkou. Nehoda? opýtala som sa. Ale nie, zbil ju manžel a potom ju ešte sotil zo schodov. Nestalo sa to po prvý raz, ale ešte nikdy to nebolo takéto zlé.         

Šokovalo ma to. Prvá myšlienka bola, že mi nikdy nepripadala ako “obeť.” Pozitívna, žiadne kruhy pod očami, žiadne slzy po kritike, vyrovnaná, výkonná, pedantná. Lenže to je ten omyl. Ako ma upozornila moja kamarátka psychologička, práve prílišná pedantnosť, perfekcionizmus, potreba kontroly, pocit, že človek musí mať všetko pod palcom, nemusia byť len “vrodené” dispozície, ale aj reakcia na traumu, zneužívanie, týranie, vyhrážky. Jednoducho, doma je všetko nanič, aspoň v práci to musí fungovať.

Takýchto žien je medzi nami mnoho. To, že sú navonok vyrovnané, zvládajú, nesťažujú sa, ani nie sú výnimočne utiahnuté, ešte nemusí znamenať, že doma neprežívajú peklo. Tak môže byť násilníkom muž, čo trávi voľný čas s kamarátmi v krčme, aj taký, čo je členom prestížneho pánskeho klubu, obeťou môže byť aj naša úspešná kolegyňa. Nie, nemusíme vôbec postrehnúť ako trpí.

Tá pani, čo leží na jednotke intenzívnej starostlivosti mala facebook plný fotiek z perfektných dovoleniek. S mužom, ktorý ju takmer zabil.

 

Prečítajte si aj Druhá svetová sa nedoučuje