BRATISLAVA. Prváci a prváčky na základných školách nebudú musieť vedieť písať písaným spojitým písmom. Ministerstvo školstva zruší počas prázdnin dodatok, ktorý to prikazoval. Školy tak budú mať možnosť výberu písma, ktoré budú žiakov učiť, uviedol minister školstva Peter Plavčan (nom. SNS) na tlačovej konferencii.

Ministra školstva o tom podľa jeho slov presvedčili odborníci. Žiaci po novom budú môcť písať aj písmom Comenia Script.

 

Minister Plavčan na tlačovej konferencii. Foto - TASR

 

Petíciu podpísalo 10-tisíc ľudí
 

Podľa dodatku, ktoré vydalo ministerstvo v máji, by školy mohli v budúcnosti vyučovať iba spojité písané písmo. Voči zavedenému dodatku sa ozvali nesúhlasné názory, vznikla aj petícia, v ktorej viac ako 10-tisíc ľudí žiadalo, aby si mohla škola vybrať, aké písmo bude žiakov učiť. Rezort školstva preto svoje rozhodnutie opäť konzultoval s odborníkmi. „Ministerstvo školstva sa rozhodlo po týchto konzultáciách, tak isto nových informáciách, ktoré získalo, zrušiť body dodatku spojeného so spojitým písaným písmom a tak isto aj častí, ktoré sa k týmto bodom vzťahujú v prílohe tohto dodatku,“ povedal dnes podľa TASR Plavčan.

Ako uviedol, presvedčili ho argumenty odborníkov. „Zistili sme, že je pomerne veľký počet škôl, ktoré používajú Comenia Script, pretože tento druh písma je veľmi vhodný najmä pre žiakov s oneskoreným vývinom a poruchou jemnej motoriky,“ dodal Plavčan s tým, že dodatkom akoby zabránili používaniu tohto typu písma. Žiaci tak po novom budú môcť písať aj písmom Comenia Script. Tento typ písma bol overovaný v Českej republike a podľa Plavčana bol oficiálne povolený na to, aby sa využíval v školách.

 

Foto - archív zvmIba jedno písmo


Na jeseň tohto roka chce rezort školstva podľa Plavčana vypísať výzvu, aby školy spolu s ďalšími odborníkmi overovali aj ďalšie typy písma.

Rozhodnutie rezortu privítal petičný výbor za slobodu v písaní. "Teší ma, že sme cieľ dosiahli," uviedol podľa agentúry SITA člen petičného výboru Martin Kríž.

Dodal, že podľa jeho odhadu každá škola bude využívať iba jeden typ písma. Písmo Comenia Script je v porovnaní s bežným písaným písmom jednoduchšie. Rozdiel je hlavne v tvaroch veľkých písmen, ktoré sú podobné skôr tlačenej abecede.

.

Prečítajte si aj Mentálny kouč Kopčan: Schopnosti a úspech nerozhodujú o tom, či ste sebavedomý