Na strednej škole sme boli takmer dievčenskou triedou. V podstate aj tí traja chalani, ktorých nám pridelili, v štvrtom ročníku občas zabúdali, na ktorej strane rodovej barikády stoja. Neobmedzovali sme sa v hlučnosti ani pri rozhovoroch na intímne témy. A hoci jedného z tých troch profesori nepustli k maturite, štrikovať sme ho naučili. Tajne, pod lavicou, hladko aj obratko. Neviem, kde tí naši traja chlapi skončili a či by ešte zvládli nahadzovať očká a upliesť šál tak, aby z neho na konci nebol trojuholník, ale čo sa mňa týka, uštrikovala som niekoľko kilometrov rôznofarebnej pleteniny.

Dôvod? Za socíku to v obchodoch s oblečením nebolo veľmi pestré, zato klbká hrubšej, tenšej, najtenšej vlny a priadze sa kydali z regálov. Až po rokoch som sa dočítala, čo všetko som svojím štrikovaním dosiahla. Alebo skôr mohla dosiahnuť.  

Odborníci na pletenie totiž tvrdia: Táto činnosť má podobný efekt ako joga – zlepšuje koncentráciu a trpezlivosť. Fakt? Veď ja by som mohla byť mernou jednotkou netrpezlivosti, akou som takmer zubami trhala výtvory, ktoré sa mi nepodarili.

Odborníci tvrdia: Keď pletiete viackrát týždenne, zlepšíte si sebavedomie. Ja: Opäť vedľa.

Odborníci: Pri pletení používate obe ruky, čiže si trénujete zručnosť.

 

Prečítajte si

 

Pletenie bráni stavom úzkosti a depresií, je synonymom hrdosti, spokojnosti, úspechu. Pomáha trénovať zrak, takže môže znížiť počet dioptrií. Keď človek šermuje ihlicami, zabúda na problémy a na bolesť...

Hm, zrejme som pri tom dlhoročnom pletení prepadla očkami všetkých tých uštrikovaných svetrov, šálov a iných pletenín medzi výnimky, ktoré pravidlá odborníkov potvrdzujú. Pravdou však môže byť tiež, že som nezvládla správnu techniku. Veď štrikovať som sa naučila sama, niečo poradila mama, niečo kamarátky. Nebol žiaden špecializovaný kurz vedený odborníčkou či odborníkom. Takže je to jasné, neviem správne pliesť, preto sa na mne nemôžu odraziť pozitívne účinky.

Možno je to však celé iba preto, že začínam byť zaujatá voči textom, v ktorých sa odborníci vyjadrujú ku všetkému, čo v minulosti bolo samozrejmé ako dýchanie. Asi starnem. A pritom pletiem dve na tri.