"Previnil by som sa proti Bohu i ľuďom, keby moje dielo nedosiahlo takú kvalitu, aké malo."

Leonardo da Vinci

 

Mám šťastie. Mám priateľov, ktorí vedia robiť krásne veci. A tak som mohla byť na otvorení unikátnej výstavy Da Vinci Inventions. A nahlas hovorím - ak môžete, nenechajte si ujsť výstavu, ktorú organizátori umiestnili do centra českej metropole.

Najucelenejšiu interaktívnu výstavu o Leonardovi da Vinci na svete majú na svedomí talianski odborníci a záštitu nad ňou prevzalo Museum Leonarda da Vinciho v Ríme. Unikátna expozícia predstavuje výraznú osobnosť Leonarda da Vinciho nielen ako geniálneho vynálezcu a maliara, ale aj ako vedca, architekta, alebo filozofa.

Za výstavou stojí David Urban: „Výstava je výnimočná tým, že po 60-tich mestách celého sveta prvýkrát dorazila do Prahy. Nikdy pred tým v dejinách nebolo dielo Leonarda da Vinci vystavené v tak širokom rozpätí. Výstava podáva najucelenejší obrázok o jeho celkovej tvorbe od letectva, cez mechaniku, vojenstvo, anatómiu, maliarstvo, mechaniku, fyziku aj jeho slávne denníky. "

 

 

Slávne denníky

Exponáty, ktoré ukrýva veľká sála pražskej Lucerny, a ktorých prehliadka vám zaberie takmer tri hodiny času, ponúkajú oveľa viac, než by ste čakali.

"Výstava obsahuje niekoľko ťahákov, medzi ktorými sú napríklad faksimile Leonardových slávnych denníkov. Ide o presnú rekonštrukciu jeho originálnych denníkov, ktoré boli vyrobené presne podľa pôvodných i s historickú patinou. Divák tak môže vidieť nielen originálnu veľkosť denníkov, ale na interaktívnom dotykovom paneli si môže v slovenčine listovať jeho obsahom a nahliadnuť tak do jeho geniálnej mysle,“ prezrádza David Urban.

 

 

Premietaná Posledná večera

Uvidíte aj známe anatomické štúdie, jeho renesančné umenie v skutočných veľkostiach. Úplne impozantným zážitkom je obraz Posledná večera, ktorý je v sále Lucerny premietaný na plátno. Priviezť výstavu do Prahy a inštalovať ju v Lucerne stálo značné úsilie.

„Doviezť výstavu do Prahy nebolo kvôli jej veľkosti vôbec jednoduché. Jej jednotlivé komponenty sa dajú prirovnať k veľkej koncertnej tour slávnych skupín. Našťastie, vďaka osvietenosti všetkých zúčastnených, sa nám podarilo dopraviť všetky časti inštalácie včas a správne do Lucerny. Išlo o niekoľko ton nákladu, ktorý sa musel ručne nosiť do Veľkej sály, potom sa musel rýchlo vybaliť, inštalovať a dodekórovať, tak aby dizajn výstavy bol v súlade s veľkou sálou. Zabralo to niekoľko dní aj nocí, ale ako by všetkých osvietil duch veľkosti Leonardova génia a v krajnom momente, keď mal nastať nejaký problém, sa stal zázrak a zrazu sa vyriešil a posunul celý projekt do ešte zaujímavejšie roviny. Duch Leonardovho génia je cítiť skrz celú inštaláciu," hovorí Urban.

Vystavené exponáty, ktorých je v centre Prahy viac ako deväťdesiat, nie sú v Prahe len na pozeranie - zoznámiť sa s nimi môžete aj na vlastnej koži. Zatočiť môžete Leonardovým predchodcom helikoptéry alebo si vliezť do jeho slávneho tanku. V Lucerne odhalíte aj jeho návrhy automobilu, bicykla, ponorky, padáku aj návrh, ako by malo vyzerať ideálne vysnívané mesto.

 

 

Veľa ste o ňom nevedeli

Nechýba ani jeden z jeho najodvážnejších nápadov – obria socha koňa pre Lodovica Sforzu, ktorú Leonardo vymyslel v roku 1499 a koňa zhotovil z hliny. Technici si dlho mysleli, že odliatie do bronzu, ku ktorému nakoniec vtedy nedošlo, je neuskutočniteľné. Najnovšie výpočty však dokazujú opak, osemmetrová a 70 ton vážiaci socha by bola dokonale odliata za neuveriteľných 165 sekúnd.

Zábavu a ponaučenie vám ponúkne rozpohybovaná figúra legendárneho vitruviánskeho človeka, pri ktorej sa pobavíte. Celkom určite sa pripravte na to, že pri prechádzaní interaktívnej expozície vás prepadne pocit, že ste veľa vecí o legendárnom Leonardovi zabudli alebo vôbec nikdy nevedeli. Z Lucerny budete po niekoľkých hodinách odchádzať bohatší o nové informácie a budete sa cítiť ako ten Leonardov dokonalý renesančný človek.

 

 

Leonardo di ser Piero da Vinci bol podľa historikov neuveriteľne všestranná renesančný osobnosť. Je považovaný dodnes za jedného z najvýznamnejších maliarov, sochárov, architektov, hudobníkov, spisovateľov a predovšetkým najuznávanejšieho vynálezcu a konštruktéra.

Expozícia je putovná a potrvá do 28. augusta.  Praha ju teraz hosťuje po Holandsku na viac ako dva mesiace.

 

"Ani jeden mladý človek nie je taký nešikovný, aby nedospel k úspechu aspoň v jednej veci, keď je vytrvalý."

Leonardo da Vinci

 

Spoplatnené s PlatbaMobilom.sk.