Amália je krásna žena. Keď ide po ulici, neobzerajú sa za ňou len muži, ale so závisťou aj ženy. Pre seba si hundrú, ako je možné, že Amália vyzerá tak dokonalo aj po štyridsiatke.

Amáliu poznám roky. Je naozaj dokonalá. Ale len pár jej priateľov vie, že tomu tak nebolo vždy. Ako žena a manželka dlho trpela. Jej vysnívaná dcéra má dnes takmer 18 rokov. Dcérku dojčila Amália tak dlho ako mohla. Keď sa materské mlieko pominulo, odišli s ním aj jej prsia.

„Nikdy som si na veľké prsia nepotrpela. Mala som jednotky, s ktorým som pred pôrodom bola maximálne spokojná. Ani mi nenapadlo sa nad nimi pozastavovať, či sú pekne, veľké alebo malé. Jednoducho boli moje a hotovo,“ hovorí Amália.

 

 

Nemohla som sa na seba pozerať

„Po pôrode a dojčení som však prišla o prsia úplne. Vlastne som ich ani nemala. Ak by som ich mala vyjadriť číselne, tak mi na hrudi ostalo niečo, čo môžem označiť veľkostne ako mínus desať. Nemohla som sa na seba ani pozrieť  v zrkadle. Keď som sa sprchovala, pozerala som sa všade inde, len nie na môj hrudník. Bolo to strašné. Veľmi som trpela. Prepadla ma totálna bezmocnosť a zúfalosť. Jednoducho som to už nebola ja a vôbec som sa necítila ako žena,“ spomína si na depresie Amália.

Nepomohli jej ani komplimenty manžela. Čím viac ju utešoval, tým sa cítila horšie.

„Nakoniec to došlo až tak ďaleko, že sme sa začali hádať. Bola som podráždená na všetko a všetkých okolo seba,“ nerada si mladá žena spomína na toto obdobie. Aby manželstvo zachránili, spoločne s manželom sa rozhodli, že navštívia plastického chirurga. Nechcela krajšie prsia a väčšie ako mala, chcela len také, aké mala. Nič viac, nič menej. Po viacerých konzultáciách aj chirurg pochopil, že Amália nie je prípad estetický, ale psychický. Plastika pŕs je jediným riešením, ktoré tejto inak krásnej mladej žene pomôže.

 

 

Symbol ženstva

Psychológ si presne vie predstaviť, čo pani Amália prežívala. „Kto videl sošku vestonickej alebo moravianskej Venuše chápe, že prsia boli od pradávna a budú i naďalej najväčším symbolom ženstva, materstva a sexuality. Zmena veľkosti v priebehu života alebo prípadné ochorenia, ktoré zasiahli do ich celistvosti a tvaru musia aj z tohto dôvodu vyvolávať silné odozvy v psychike. Naša spokojnosť v živote veľmi súvisí s tým, ako sa prijímame a máme radi po telesnej aj psychickej stránke. Zmena vo veľkosti či tvare pŕs alebo ich strata, môže spôsobiť sebaodmietanie, zníženie vlastnej hodnoty, pád sebavedomia a strach z odmietnutia ľudí zvonka.

Patrí to k najväčším stresom, ktoré vedia pri dlhodobom pôsobení, vytvoriť celú radu psychických problémov. Od úzkostných porúch, porúch správania až po depresie. Často vedú k ťažkostiam v sexualite, pretože najmä u žien je spokojnosť zo svojim telom silne spojená so zdravým prežívaním sexuality. Prežívanie je však individuálna a závisí od toho ako pár alebo každý zvlášť prikladá tomuto faktoru dôležitosť,“ vysvetľuje  traumu mladej ženy psychológ Miroslav Záhumenský.

Na Slovensku žije množstvo žien, ktoré sú spokojné  s veľkosťou svojich prsníkov, ale napriek tomu sa na ne neradi pozerajú do zrkadla. Modelácia prsníkov sa využíva najmä na korekciu zmien prsníkov v dôsledku pribúdajúcich rokov, kolísavej váhy, či výraznejšej straty hmotnosti alebo po tehotenstve a dojčení. Všetky tieto faktory majú vplyv na stratu elasticity pokožky, čo spôsobuje stratu pevnosti, zmeny tvaru, či pokles prsníkov. Modelácia prsníkov má za cieľ prsníky pozdvihnúť, vyformovať a odstrániť nadbytočnú pokožku. Po operácii získavajú pevný a mladistvejší vzhľad.

 

 

Modeláciu chcú zrelé ženy

„Pre modeláciu prsníkov sa rozhodnú skôr ženy v zrelom veku, ktorých prsníky vekom, či dojčením stratili svoj pôvodný vzhľad.  Ženy si ju žiadajú veľmi často. Teším sa, keď potom pri pooperačných kontrolách vidím ich spokojnosť v tvári.  Modeláciu prsníkov môže podstúpiť každá žena v ktoromkoľvek veku. Aby zákrok bol úspešný, musí však splniť zdravotné predpoklady a dodržať pokyny plastického chirurga, to je naozaj veľmi dôležité, “ vysvetľuje primár vysvetľuje Daniel Mládek z kliniky Avelane clinic v Nitre (na snímke).

Príprava na modeláciu prsníkov sa v zásade nelíši od prípravy na zväčšenie, či zmenšenie prsníkov. Základom každého estetického zákroku je v prvom rade oboznámenie sa so všetkými podmienkami a obmedzeniami, ktoré budú musieť ženy akceptovať. Mimoriadne dôležité však je, aby si ženy pred zákrokom v hlave nastavili reálne očakávania od výsledku zákroku. Keďže pri modelácii nepríde ani k zväčšeniu, ani k zmenšeniu prsníkov. Jej úlohou  totiž nie je ani plnší a vyzývavejší vzhľad dekoltu.

 

 

Ženská osobnosť

„Pooperačná starostlivosť na našej klinike  sa pri modelácii prsníkov výrazne nelíši od režimu po zväčšovaní, či zmenšovaní prsníkov. Pacientka ide domov na druhý deň po operácii. Ešte pár dní po operácii však môže pociťovať bolesť, či nepríjemné pocity. Utlmujeme ich však bežnými analgetikami.  Bez nosenia fixačnej podprsenky najmenej 5 týždňov po zákroku  to však nejde. Pomáha totiž fixovať prsia a chráni ich hlavne pri pohybe a spánku. Do práce však môže žena podľa hojenia rán nastúpiť už týždeň, či dva po operácii. Fyzickej záťaži sa však musí vyhýbať minimálne 8 týždňov. Tiež slnku. Soláriám pre nepriaznivý vplyv žiarenia na hojenie, resp. sfarbenie jaziev, dokonca 6 mesiacov po zákroku. Hojenie je dlhodobý proces a konečný výsledok bude viditeľný až po asi 3  až 6 mesiacoch.  

Amália dodržala všetky odporúčania. „Som rada, že dnes už mám svoje pôvodné prsia späť. Jediné, čo ľutujem je, že som si ich nedala pre psychické dôvody zoperovať oveľa skôr. Ušetrila by som si veľa nešťastných chvíľ, ktoré som roky po pôrode prežívala,“ dodáva útla žienka, po ktorej sa dnes obzerajú na ulici muži, ale aj ženy nie pre jej prsia, ale  pre ženskú osobnosť. Tú od zákroku vždy nosí so sebou.

 

Prečítajte si aj Sestry zdedili ojedinelé ochorenie po rodičoch