JANOV. Počet potvrdených úmrtí po zrútení časti diaľničného mosta v talianskom severozápadnom prístavnom meste Janov stúpol na 31. V stredu nadránom o tom informovala talianska tlačová agentúra ANSA s odvolaním sa na ministerstvo vnútra. Medzi mŕtvymi sú tri deti vo veku 8, 12 a 13 rokov. Ďalších 16 osôb utrpelo zranenia, keď sa v utorok krátko pred poludním zrútila 100-metrová časť Morandiho mosta starého 51 rokov, napísala ANSA. Avšak neoficiálny počet úmrtí je vyšší - 35. Tento údaj poskytli agentúre už skôr zdroje z hasičského zboru.

 

Zo zdemolovaného auta vyťahujú záchranári zranenú osobu. Foto - TASR/AP

 

Janovčania ho volajú Brooklynský most

Pohotovostné a záchranné služby medzitým celú noc vyťahovali z trosiek ľudí, ktorí tragédiu prežili. Z výšky 45 metrov spadlo okolo 30 až 35 osobných áut a niekoľko nákladných vozidiel, ktoré sa nachádzali na nadjazde známom medzi Janovčanmi ako Brooklynský most práve vtedy, keď sa jeho časť zrútila do koryta rieky, na železničné koľaje a niekoľko veľkoskladov.

Morandiho most je kľúčovým premostením na diaľnici medzi Milánom a Janovom a na diaľnici spájajúcej Janov s francúzskou hranicou. A obvykle na ňom vládla hustá premávka, pripomenula agentúra DPA. Katastrofa zamerala pozornosť verejnosti na starnúcu taliansku infraštruktúru, predovšetkým na jej betónové mosty a viadukty postavené počas povojnového rozmachu v 50. a 60. rokoch 20. storočia.

 

Ďiaľničný most Morandi, ktorého časť sa z doteraz nezistených príčin zrútila v Janove.  Foto - TASR/AP

 

Padol v čase hustej premávky

Stále nie je známe, čo zapríčinilo zrútenie Morandiho mosta, a prokuratúra uviedla, že začala vyšetrovanie, ale nespresnila, proti komu. Minister dopravy Danilo Toninelli vyhlásil, že zrútenie je "neprípustné" a že ak svoju úlohu zohrala nedbalosť, "ten, čo sa jej dopustil, za to musí zaplatiť".

Svedkovia hlásili, že počuli rachot, keď časť 45 metrov vysokého mosta v hustom lejaku padala, práve v čase hustej poludňajšej premávky. Väčšina Talianov opúšťala mestá a smerovala na pláže a do hôr, keďže v stredu je v krajine veľký sviatok, vysvetlila agentúra AP. Jedna neidentifikovaná žena, ktorá stála v okolí pod mostom, povedala pre štátnu televíziu RAI, že most sa zosypal, akoby bol z múky.